Inflatsioon kiirenes jaanuaris ajutiselt

Martin Lindpere, Eesti Panga ökonomist

Jaanuaris oli Eesti kuine inflatsioon statistikaameti tarbijahinnaindeksi kohaselt 0,7 protsenti, ulatudes aastatagusega võrreldes 4,5 protsendini. Euroala inflatsioon oli Eurostati esialgsel hinnangul 2,7 protsenti.

Eesti hinnatõusu taga oli eelkõige elektri, maagaasi, soojusenergia ja mootorikütuse kallinemine, mis tõstis hinnataset ligikaudu 0,6 protsendipunkti ning moodustas jaanuari hinnatõusust valdava osa.

Energia inflatsiooni kompenseerisid hooajalised allahindlused, mis olid võrreldes varasemate aastate keskmisega pisut suuremad. Näiteks riide- ja jalatsikaubanduses odavnesid hinnad vastavalt 4,2 ja 3,1 protsenti. Eestis on need kaubagrupid alates 2003. aastast odavnenud jaanuaris keskeltläbi vastavalt 3,6 ja 2,6 protsenti, euroalal viimastel aastatel isegi rohkem kui 10 protsenti.

Jaanuaris paistab välja veel lasteasutuste teenuste 13,7-protsendiline hinnatõus, mis on viimase kümne aasta perspektiivis üks kõrgemaid. Samuti kallines ajakirjanduse ost ja tellimine vastavalt 1,5 ja 3,1 protsenti.

Selle aasta algusest ei kehti Tallinnas enam müügimaks, kuid selle kadumist on hinnastatistikas raske märgata. Sestap on oluline meeles pidada, et ajutiselt kehtestatud maksudel on kalduvus hinnataset püsivalt tõsta.

Lähikuude trend näeb ette inflatsiooni jätkuvat aeglustumist. Eesti Pank prognoosib 2012. aasta keskmiseks ühtlustatud tarbijahinnaindeksi tõusuks 2,8 protsenti.

Lisateave:
VIljar Rääsk
Eesti Pank
Avalike suhete allosakond
Eesti Pank
Tel: 668 0745, 527 5055
E-post:
viljar.raask [at] eestipank.ee