Inflatsiooni tugevnemise väljavaated jäävad püsima

Tarbijahindade aastakasvutempo alanes oktoobris võrreldes septembriga, kuid järgnevate kuude ja tulevase aasta plaanis on oodata inflatsiooni tugevnemist. Oktoobrikuist alanemist võib pidada pigem mõõtmise baasiefektist tingitud kõikumiseks kui uute arengute ilminguks.

"Euroalal püsib inflatsioon juba kolmandat kuud 2,1% tasemel. Tulevastel perioodidel oodatakse jätkuvalt inflatsioonimäärade alanemist, kuigi mitte nii kiiresti ja tugevalt nagu seda eeldati suvel. Inflatsiooni ootuste ülespoole korrigeerimist tingib Euroopa Keskpanga hinnangul 3 põhjust: suveilmastikust tingituna kallinenud toiduainete toorainete hinnad, poliitilisest ebastabiilsusega seotud kõrged naftahinnad ning mitmetes riikides 2004.a. planeeritavad administratiivsed sammud ehk kaudsete maksude ja administratiivsete hindade tõstmised," kommenteeris Eesti Panga keskpangapoliitika osakonna majanduspoliitika allosakonna juhataja Andres Saarniit.

Samad põhjused (toidu-, nafta- ja administratiivsed hinnad) on ka Eesti inflatsiooni suuremateks määrajateks. Jooksvad arengud on kooskõlas Eesti Panga prognoosiga, et tarbijahindade kallinemine ei ületa käesoleval aastal 1,5%.