Käibemaksu tõusu mõju hindadele kujunes ootuspäraseks

Peeter Luikmel, Eesti Panga ökonomist

Võrreldes juuniga tõusid tarbijahinnad Eesti Statistikaameti andmetel juulis 0,9%. Hinnataseme alanemise tendents võrreldes aastataguse ajaga siiski jätkub, ulatudes juulis 0,7 protsendini. Euroalal oli hinnatase mullu juuliga võrreldes esialgse hinnangu kohaselt 0,6 protsenti madalam.

Juuli käibemaksumäära tõus on valdavas ulatuses üle kandunud kaupade hindadesse, aga teenuste hindadesse ei pruugi maksutõus olla veel täielikult üle kandunud. Toidukaupade hinnad tõusid juulis 1,3 protsenti, aastatagusega võrreldes on toit siiski 4,9 protsendi võrra odavam.

Käibemaksumäära tõusust suuremaks kujunes hinnakasv energiahindades, seda mõjutasid lisaks maksumuudatustele ka arengud toormeturgudel.

Hinnatõus oli kiire ka nendel tegevusaladel, kus konkurentsijõud on nõrgemad nagu näiteks energia ja mitmed kommunaalteenused. Hinnajäikuste vähendamine on tarvilik majanduse konkurentsivõime püsimiseks.

Juuli andmed kinnitasid, et käibemaksumäära muutus aastavõrdluses senist inflatsioonitrendi ei murdnud. Eesti Pank avaldab uuendatud inflatsiooniprognoosi oktoobris.