Keskpanga asepresident rääkis Raplas eurole ülemineku põhimõtetest

Kolmapäeval esines Eesti Panga asepresident Märten Ross Rapla maavalitsuse saalis, kus ta selgitas kuulajatele eurole ülemineku eeldusi, ajakava ning põhimõtteid. Samuti vastas Ross küsimustele euroala tuleviku kohta.

Ligi tunni kestnud esitluse järel vastas Märten Ross paarikümne saalisviibija mitmetele küsimustele. Küsimused puudutasid sularahavahetust eurole ülemineku ajal ja ülemineku kurssi, kuid kõige enam oli küsimusi euroala arengute kohta.

"Probleemid euroalal, mille lahendamisega praegu tegeletakse, olid olemas juba mõnda aega. Kreeka ümber toimuv on teinud kõigile selgeks, et neile küsimustele on vaja vastuseid. Viimased otsused selles vallas näitavad, et tahe ühiselt probleeme lahendada on väga tugev. See annab põhjust uskuda, et euro tuleb kriisist välja tugevamana, kui ta oli enne kriisi," ütles Ross.

"Euroalaga liitumisel tuleb silmas pidada, et ühisraha kasutamine lisab stabiilsust Eesti majandusse ja toetab sellega meie pikaajalist kasvuvõimet. Aga euro ei ole ainsaks lahenduseks struktuursetele probleemidele meie majanduses ja ei vähenda tarvidust jätkata konservatiivse eelarvepoliitika põhimõtetega," lisas Ross.

Eurole üleminekut käsitleva Eesti Panga loengusarja eesmärk on selgitada inimestele, millal langetatakse otsused Eesti võimalikul ühinemisel euroalaga, kuidas toimub rahavahetus praktikas ja milleks tuleb valmis olla. Eurole ülemineku üldpõhimõte on korraldada rahavahetus selliselt, et see toimuks inimestele võimalikult mugavalt.

Sel neljapäeval teeb sarnase ettekande Pärnus Eesti Panga rahapoliitika osakonna juhataja Ülo Kaasik. Loeng algab kell 15 Pärnu linnavalitsuse saalis.

Eesti Panga loengusarja raames on ettekanded toimunud juba Krootusel, Kallastel, Elvas, Narvas, Jõgeval, Kohtla-Järvel, Rakveres, Kuressaares, Paides, Kärdlas ja Raplas. Juuni alguses külastatakse Keilat ja Valgat.

Kokku annab keskpank loenguid 18 linnas ja vallas.

Ettekandega esinevad Eesti Panga president Andres Lipstok, asepresidendid Rein Minka ja Märten Ross ning rahapoliitika osakonna juhataja Ülo Kaasik ning sama osakonna analüütikud Natalja Viilmann ja Peeter Luikmel. Eurole ülemineku ajakava, põhimõtete ja sellega seotud ürituste kohta leiab infot euroveebis aadressil http://euro.eesti.ee

Eurole üleminekuga seotud esinemiste kohta saab ülevaate euroveebi ürituste lehelt. Sealt on leitavad ka loengute esitlusmaterjalid.

Lisainfo:
Viljar Rääsk
Avalike suhete büroo
Tel: 668 0745, 527 5055
E-post: viljar.raask [at] eestipank.ee