Kinnisvaraturu aktiivsus on mõõdukas

Täna, 17. aprillil esines Eesti Panga finantssektori poliitika allosakonna juhataja JANA KASK BPE Kinnisvaraeksperdi üritusel "Kinnisvarahommik", kus ta andis ülevaate Eesti majanduse ja kinnisvarasektori arengust.

"Kinnisvaraturul, nagu ka jaekaubanduses, laenuturul ja mujal, avaldusid majanduse kohandumise märgid juba 2007. aasta keskpaigas. Need muutused olid oodatud ja vajalikud ning praeguseks on kinnisvarasektori aktiivsus alanenud sellisele tasemele, mis valitses enne niinimetatud buumi," rääkis Jana Kask. Ta lisas, et suuresti kinnisvarainvesteeringute tagasitõmbumise tõttu prognoosib Eesti Pank käesolevaks aastaks investeeringute vähenemist 10 protsendi võrra. "Investeeringutel on oluline roll majanduskasvu genereerimisel. Investeeringute uus tõusulaine algab praeguste prognooside kohaselt 2009.-2010. aastal", ütles Kask.

"Kinnisvaraturu jahtumine toob endaga kaasa aga selle, et nõrgemate projektidega ettevõtted võivad sattuda raskustesse lühiajaliste laenude refinantseerimisel. Madala kasvu perioodil suurenevad ka makseviivitusega laenude maht ja osakaal," tõi Jana Kask välja praeguse olukorra pahupoolt. "Teisalt on inimeste hoiakud ja ootused kinnisvaraturu arengu ja isiklike võimaluste suhtes muutunud mõistlikumaks. Kuna sissetulekud on suhteliselt kiiresti kasvanud, kinnisvara hind aga veidi langenud, siis on eluaseme ostmine muutunud inimestele jõukohasemaks. Pikaajaliselt oodatav sissetulekute tõus suurendab jätkuvalt nõudmisi eluaseme suuruse ja kvaliteedi järele," selgitas kinnisvaraturu arengut Jana Kask.

Esitluse slaidid (pdf).