Kütusehindade langus kahandas juuni inflatsiooni

Statistikaameti andmetel kasvasid juuni tarbijahinnad aastaarvestuses 0,3 protsenti, mis tähendab Eesti taasiseseisvusaja madalaimat inflatsiooni nii kuu kui ka kvartali lõikes. Võrreldes maiga langesid hinnad juunis 0,4 protsendipunkti.

"Tarbijahindade odavnemine on väldanud kolm kuud järjest ning endiselt on selle põhjuseks kütuse ja toiduainete hindade mõju. Ehkki juunis hõlmas odavnenud kaupade ja teenuste nimistu ka kodukaupu ja sideteenuseid, jäi viimaste mõju nende väikese osatähtsuse tõttu tarbijakorvis tagasihoidlikuks. Üllatav oli mootorikütuse odavnemise ulatus," lausus Eesti Panga keskpangapoliitika osakonna majanduspoliitika allosakonna juhataja Andres Saarniit.

Saarniidu sõnul on samas toidu odavnemine tingitud nii võrdlusmomendist eelmise aasta kõrge näitajaga - mis suvekuudel küll hakkab taanduma - kui ka nõrgast nõudlusest Euroopas. Alusinflatsioon, mis moodustab kaks kolmandikku ostukorvist (sisaldades kõiki komponente, välja arvatud toit ja kütus) ületas juunis endiselt kahe protsendi taseme.