Mais kallinesid energia ja toiduained

Martin Lindpere, Eesti Panga ökonomist

Mais kasvas hinnatase statistikaameti tarbijahinnaindeksi kohaselt 0,2 protsenti ning aastavõrdluses kiirenes inflatsioon 3 protsendini. Tarbija ostukorvi kallinemisse panustasid peamiselt energia ja piimatooted, mis on suuresti välisturgude hinnatõusu tagajärg.

Praegune inflatsioon on siiski võrdlemisi kõrge, arvestades mullust ulatuslikku majanduslangust ja märkimisväärset kasutamata ressursside hulka majanduses. Seetõttu on hindadel veel allapoole kohandumise ruumi. Hindade tõus seevastu võib majanduskasvu taastumist pärssida.

Toiduainete ja mittealkohoolsete jookide tarbijahindade tase mais peaaegu ei muutunud. Ulatuslikku piimatoodete kallinemist (5 protsenti) tasakaalustas värske köögivilja hooajaline odavnemine (13,5 protsenti). Poole aasta tagusega võrreldes on toiduained ja mittealkohoolsed joogid 5,5 protsenti kallimad, aastatagusega võrreldes on kasv 1,2 protsenti. Sealjuures ei ole toiduainete ja jookide tootjahind alates eelmise aasta suvest kuigivõrd muutunud.

Energiakandjatest kallinesid eelmise aasta lõpu nafta hinnatõusu järelmõjuna maagaas ja osades linnades ka soojusenergia, mis koos küttepuude hinnatõusuga andsid kokku enam kui poole kuisest ostukorvi kallinemisest.

Mootorikütuse müüjad hoidsid mais maailmaturu hindade ja Eesti jaehindade erinevuse varasemate tasemetega võrreldes kõrge.

Nii nagu aprillis, jätkus ka mais mobiiliteenuste hindade alanemine, millest osa on tõenäoliselt märtsis toimunud suure hinnatõusu korrigeerimine.

Lisainfo:
Viljar Rääsk
Avalike suhete büroo
Tel: 668 0745, 527 5055
E-post: viljar.raask [at] eestipank.ee