Majanduskasvu aeglustumist mõjutas sügisel vähenenud eksport

Kaspar Oja, Eesti Panga ökonomist

Eelmise aasta neljandas kvartalis aeglustus majanduskasv (SKP) aastavõrdluses neljale protsendile, kolmanda kvartaliga võrreldes vähenes sesoonselt ja tööpäevade arvuga korrigeeritud SKP 0,8 protsenti. Langus ei olnud laiapõhjaline ning peegeldab vaid üksikute harude arengut. Aastase majanduskasvu aeglustumine on Eesti Panga prognoosiga kooskõlas. Viimased tööstuse ja kindlustunde andmed viitavad, et majandusaktiivsus on stabiliseerunud ning langus ei ole süvenenud. Aastakasvu aeglustumine jätkub aga ka järgmistes kvartalites.

SKP vähenes kvartalivõrdluses peamiselt varasügisel toimunud tööstustoodangu vähenemise tõttu. Selle taga olid peamiselt soojast sügisest mõjutatud tootmise vähenemine energiasektoris ning arvutite, elektroonika- ja optikaseadmete ekspordi alanemine. Tööstustoodangu langust saab osaliselt seostada Euroopa valitsuste võlakriisi võimendumisest tingitud ebakindluse tõusuga. Viimastel kuudel on olukord siiski stabiliseerunud ja langus ei ole kuuvõrdluses jätkunud. Kui tööstustoodangu vähenemine varasügisel kõrvale jätta, siis ei ole võlakriis Eesti reaalmajandusele olulist mõju avaldanud.

Üldise kindlustunde vähenemise taustal on sisenõudluse areng olnud positiivne. Võrreldes eelmise kriisiga on vähenenud majanduse tasakaalustamatuse ilmingud ning seetõttu on paranenud Eesti majanduse vastupanuvõime välistele šokkidele. Seda kinnitab jaemüügi stabiilne kasv 2011. aasta viimastel kuudel. Soe sügis soosis ehitamist ning samuti tähendasid väiksemad küttearved majapidamistele väiksemaid kulusid.

2011. aasta kokkuvõttes oli Eesti majanduskasv nii Euroopa keskmise kui ka Eesti mineviku näitajatega võrreldes üsna kiire. Käesoleva aasta majanduskasv tuleb mullusest oluliselt madalam, ulatudes Eesti Panga prognoosi kohaselt 1,9 protsendini. Samas ei saa väliskeskkonna probleemide süvenedes välistada ka majanduslangust.

Lisateave:
Viljar Rääsk
Avalike suhete allosakond
Eesti Pank
Eurosüsteem
Tel: 668 0745, 527 5055
E-post: viljar.raask [at] eestipank.ee
Meediapäringud:
press [at] eestipank.ee