Majanduslangus on kooskõlas sügisprognoosiga

Martin Lindpere, Eesti Panga ökonomist

Käesoleva aasta kolmandas kvartalis jätkus sisenõudlusest veetud majanduslangus, mis on kooskõlas Eesti Panga sügisprognoosiga. Võrreldes eelmise aasta sama perioodiga ulatus majanduslangus 3,3 protsendini.

Sisenõudluse poolel oli endiselt suurim mõju eratarbimise vähenemisel, kajastudes ka välistasakaalu järjekindlas paranemises. Tarbijad on muutunud oluliselt ettevaatlikumaks ning laenavad varasemaga võrreldes tunduvalt vähem. Sisenõudluse vähenemise teise olulisema põhjusena võib nimetada ehitustegevuse ja investeerimisaktiivsuse langust. Esimesel poolaastal ei toimunud nendes komponentides olulist muutust, kuid kolmanda kvartali majanduskasvu esialgne hinnang viitab, et see ei pea enam paika.

Kuigi välisnõudlus on nõrgenenud ja Eesti kaubanduspartnerid soovivad vähem importida, suutsid Eesti ettevõtted kaupade väljavedu siiski kasvatada. Kaubaekspordi kasv jäi ligikaudu samasse suurusjärku nagu I poolaastal. Samas võis juba suvekuudel märgata teenuste ekspordi kasvu aeglustumist.

Finantskriisi mõju meie peamiste kaubanduspartnerite reaalmajandusele jäi kolmandas kvartalis tagasihoidlikuks, ent on edaspidi kindlasti suurenemas. Seetõttu on järgnevate kvartalite jooksul oodata välisnõudluse nõrgenemist ning seega paraku ka Eesti majanduse languse kiirenemist.

Kolmanda kvartali majanduskasvu esialgne hinnang viitab, et majandus liigub Eesti Panga sügisprognoosi kahe stsenaariumi vahepeal. Põhistsenaariumi kohaselt väheneb sisemajanduse kogutoodang tänavu 1,8 protsenti ja järgmisel aastal 2,1 protsenti, lisastsenaariumis on vähenemine vastavalt 2,7 ja 4,5 protsenti. Mõlema stsenaariumi kohaselt hakkab majandus taas kasvama 2010. aasta alguses.