Märtsi hinnatõusu mõjutasid nafta ja tubakaaktsiis

Orsolya Soosaar, Eesti Panga ökonomist

Tarbijahinnaindeks tõusis statistikaameti teatel märtsis 1 protsendi võrra võrreldes veebruariga, aastane inflatsioon ulatus 4,4 protsendini. Euroala inflatsioon aeglustus esialgse hinnangu kohaselt 2,6 protsendini.

Märtsi hinnatõusu peamisteks teguriteks olid tubakatooted ja mootorikütused, mis kallinesid võrreldes veebruariga vastavalt 7,6 ja 2,9 protsenti. Tubakatoodete hindu mõjutasid jaanuaris jõustunud kõrgemad aktsiisimäärad. Nafta hinnatõus võis muude tegurite hulgas olla põhjuseks ka lennupiletite kallinemisel.

Alusinflatsioon, mis kajastab peamiselt sisemaiseid hinnasurveid, püsis aasta võrdluses märtsis 2 protsendi juures. Oluliseks teguriks oli jätkuvalt sideteenuse odavnemine, mis ulatus aastavõrdluses 8,3 protsendini.

Eelmise aasta kokkuvõttes langesid tööjõu ühikulud majanduses, kuid aeglustuvas tempos. Tööturult lähtuva hinnasurve tugevnemist oli siseturule orienteeritud teenustest märgata kinnisvaraklastris. Suurenenud palgasurved hariduses ja tervishoius tarbijahindu tugevalt ei mõjutaks.

Lisateave:
Viljar Rääsk
Avalike suhete allosakond
Eesti Pank
Eurosüsteem
Tel: 668 0745, 527 5055
E-post: viljar.raask [at] eestipank.ee
Meediapäringud:
press [at] eestipank.ee