Moody's kinnitas Eesti riigireitingu samal tasemel

Neljapäeval, 23. aprillil otsustas reitinguagentuur Moody's kinnitada Eesti riigireitingu tasemel A1, reitingu väljavaade jäi negatiivseks.

"Agentuur on jõudnud järeldusele, et Eesti valitsuse krediidivõimekus jääb tõenäoliselt vastupidavaks ka sügavas majanduslanguses, isegi kui see kestab mõnda aega. Reitingut toetavad likviidsuskindlus, valitsuse suhteliselt hea eraldatus võimalikest probleemidest pangandussektoris ning valitsuse püüdlused hoida eelarve defitisiiti kolme protsendi piires," ütles Eesti Panga asepresident Märten Ross.

Moody's alustas 10. veebruaril Eesti riigireitingu ülevaatamist võimalusega seda alandada. Koos ülevaatuse algatamisega eemaldas agentuur mullu novembris määratud reitingu negatiivse väljavaate. Sel neljapäeval tehtud otsusega lõpetas agentuur reitingu ülevaatamise ilma, et oleks seda muutnud ja taastas negatiivse väljavaate.

"Moody's rõhutas sarnaselt Standard & Poor'si üleeilse otsusega Eesti sihipärase tegutsemise olulisust eurole üleminekul ning eelkõige vajadust eelarve tasakaalu täiendavaks parandamiseks. Eelarvedefitsiidi kontrolli all hoidmise probleemid ja sellega seotud eurole ülemineku edasilükkumine paneks Eesti reitingud surve alla," märkis Ross.

Ross tõstis esile Moody'se hinnangut, et erinevalt paljudest teistest Euroopa riikide valitsustest, on finantssektorist tulenevad Eesti eeldatavad kohustused väheolulised. Agentuuri põhjendusel kuuluvad suuremad Eesti pangad pea täies ulatuses teistest Eurooa Liidu liikmesriikidest pärit emapankadele, kes on väljendanud valmisolekut toetada siinseid tütarpanku ja filiaale vajaduse korral kapitaliga.

Eesti riigireitingu väljavaate jätmist negatiivseks põhjendas Moody's Läti majandusega seotud ohtudega ning sellega, et majanduse taastumine on seotud välisnõudlusega.

Reitinguagentuur Standard & Poor's andis Eesti riigireitingutele hinnangu sel teisipäeval, kui kinnitas need tasemel A ja A-1. Reitinguagentuur Fitch langetas eelmisel nädalal Eesti reitingut ühe pügala võrra tasemele BBB+. Reitingute väljavaated jätsid mõlemad agentuurid negatiivseks.