Müügiautomaadid ja rahakäitlusseadmed peavad olema valmis uueks 10-euroseks

23. septembril hakkab Eesti Pank – nagu ka teised euroala keskpangad – laskma ringlusse uue kujunduse ja turvaelementidega 10-euroseid pangatähti. Ettevõtjad peavad tagama, et uute 10-euroste sujuvaks kasutuselevõtuks ollakse tehniliselt valmis. 

„Alates 23. septembrist on uute turvaelementide ja uuendatud kujundusega 10-eurosed rahatähed seaduslikud maksevahendid, mida peavad vastu võtma kõik kaupmehed ja müügiautomaadid. Kui masinate ja seadmete uuendust ei ole veel tehtud, siis praegu on selleks viimane aeg. Selleks tuleb ühendust võtta seadme tarnijaga ning vajaduse korral saab abi Eesti Pangast,“ rääkis Eesti Panga sularaha- ja taristuosakonna juhataja Rait Roosve.

„Seadme puudumise või rikke korral ei tohi uue 10-eurose vastuvõtmisest keelduda, sest rahatähe ehtsust saab kaupmees tuvastada ka käsitsi, kui ta vaatab või katsub rahatähe turvaelemente,“ rõhutas Roosve.

Rahatähe ehtsust saab lihtsalt kontrollida nelja peamise turvaelemendi abil: Europe portreed kujutav vesimärk ja hologrammriba, smaragdroheline number ja reljeefsed jooned rahatähe servadel.

Uute rahatähtede turvaelementide tundmaõppimiseks korraldab Eesti Pank sularahakäitlejatele septembris tasuta koolitusi. Tallinnas toimunud koolitustel osales kolmel päeval kokku ligi 90 ettevõtjat ja pankade esindajat. Täna ja järgmisel nädalal toimuvad loengud veel Tartus, Pärnus ja Narvas. Seminaridele on oodatud kõik ettevõtjad, kes puutuvad oma igapäevatöös tihedalt sularahaga kokku. Seminaride ajakava ja registreerumisinfo leiab panga veebilehelt http://www.eestipank.ee/sularaha/uusi-europangatahti-tutvustav-loengusari.   

Esimese seeria 5- ja 10-eurosed pangatähed kehtivad maksevahendina edasi ja neid saab keskpangas tähtajatult vahetada. Küll aga kõrvaldatakse neid järk-järgult ringlusest ja lõpuks kaotavad need kehtivuse maksevahendina. Sellest teavitatakse inimesi aegsasti ette.

Vaata videoklippi 10-eurose kohta 

Turvaelemente aitavad tundma õppida põhjalikud interaktiivsed materjalid veebilehel www.uus-euro.eu.

Müügiautomaatide ja rahakäitlusseadmete tarnijad peavad masinate ajakohastamiseks vajaminevate uute pangatähtede näidiste saamiseks pöörduma Eesti Panga poole e-postil info [at] eestipank.ee või telefonil 668 0719.

Juunis saatis Euroopa Keskpank 10-eurose turvaelemente tutvustava infotrükise otsepostina Eestis tegutsevatele ettevõtetele. Infotrükis jõudis ligikaudu 9000 ettevõtteni.

Sularahakäitlejatele mõeldud trükiseid jagab Eesti Pank eri koostööpartnerite vahendusel. Huvi korral on võimalik lisatrükiseid tellida Eesti Pangast. Selleks palume saata e-kiri aadressil info [at] eestipank.ee. Nii koolitused kui ka trükised on soovijaile tasuta.

Turvaelementidest täpsemalt
Kui rahatähte vastu valgust vaadata, ilmub selle vasakus ülaservas Mario Draghi allkirja all nähtavale vesimärk. Hologrammribal tulevad kujutised nähtavale rahatähte kallutades. Lisaks Europe portreele on näha number 10, euro sümbol ja värava või akna kujutis. Uue turvaelemendina on uue 10-eurose vasakus alaservas erkroheline number, mille trükivärv muutub pangatähte kallutades rohelisest tumesiniseks. Katsudes on uue 10-eurose rahatähe servadel selgelt tunda reljeefsed paberipinnast kõrgemad jooned. 

Kui ettevõtetel tekib probleeme raha tuvastamise aparaatidega, siis soovitame kassapidajal või klienditeenindajal esmalt rahatähte katsuda, vaadata ja kallutada. Nõnda saab inimene soovitud tehingu kaupluses sooritada. Rahatuvastusseadmete töökindluse kontrollimiseks ja võimalike tehniliste rikete kõrvaldamiseks tuleb ettevõttel pöörduda seadmed tarninud firma poole, kes vastutab tehnika töökindluse eest.

Lisateave:
Ingrid Mitt
Avalike suhete allosakond
Tel: 668 0965, 512 6843
E-post:press [at] eestipank.ee