Olulisemate kaubanduspartnerite nõrkus pärssis välisnõudluse kasvu

Postitatud:

12.08.2013

Teises kvartalis kasvas Eesti majandus aastavõrdluses 1,3% ja kvartalivõrdluses sesoonselt ja tööpäevade arvuga korrigeeritult 0,1%. Ehkki esimese kvartaliga võrreldes majanduskasv kiirenes, oli see veidi  tagasihoidlikum, kui juunis prognoositud. Aeglase majanduskasvu taga  on välisnõudlus, mille paranemine kulgeb visalt, sest Eesti peamiste kaubanduspartnerite hulka kuuluvate Soome, Rootsi ja Venemaa majanduskasv on olnud tagasihoidlik.

Kuigi väliskeskkonnas on kasv seni jäänud nõrgaks, on arenenud riikide majandusnäitajad hakanud üldjoontes paranema. USA majanduskasv kiirenes teises kvartalis ning oli oodatust parem. Euroopa Liidu riikide majandususaldusindeks on püsinud  küll allpool pikaajalist keskmist, kuid on viimastel kuudel kiiresti paranenud. See viitab Euroopa majanduse järk-järgulisele tervenemisele.

Seni majandust toetanud tarbimise ja investeeringute kasv on esimesel poolaastal aeglustunud.  Üks investeeringute kasvu aeglustumise põhjusi on kvoodiraha eest tehtavate investeeringute vähenemine. Teiseks on paljude tööstusettevõtete tootmisvõimsus olnud juba mõnda aega alarakendatud, mistõttu laienemisplaane on tõenäoliselt ootele pandud. Kui välisnõudlus taastub, suureneb vajadus tootmise laiendamise järele. Laienemisplaane toetavad madalad intressimäärad, mis soodustavad investeeringute tegemist.                                                        

Eesti Panga juunis avaldatud prognoosi kohaselt kujuneb 2013. aasta majanduskasvuks 2%.

Lisateave:
Viljar Rääsk
Avalike suhete allosakond
Eesti Pank
Eurosüsteem
Tel: 668 0745, 527 5055
E-post: viljar.raask@eestipank.ee
Meediapäringud: press@eestipank.ee
www.eestipank.ee