Pankadevahelised euromaksed ei toimi 6. ja 9. aprillil

Esmaspäeval, 9. aprillil ei toimu pankadevahelisi ega rahvusvahelisi arveldusi eurodes, kuna ülestõusmispühade 2. püha tõttu on euroala arveldussüsteemides puhkepäev. Pangasiseseid makseid saab 9. aprillil teha vastavalt iga panga reeglitele.

Samuti ei toimi pankadevahelised maksed 6. aprillil, sest siis on riigipüha suur reede. Kuna vahepeal on nädalavahetus, ei saa pankadevahelisi arveldusi teostada 6.-9. aprillini. Pankadevahelisi makseid saab sel perioodil algatada, kuid saajani jõuab makse alles 10. aprillil. Alates 10. aprillist toimuvad kõik maksed tavapäraselt.

“Minu palve on maksjatele ja ka makse saajatele arvestada sellega, et 9. aprillil algatatud pankadevaheline makse jõuab saajani 10. aprillil,” ütles Eesti Panga makse- ja arveldussüsteemide osakonna juhataja Mihkel Nõmmela.

Pangasisesed maksed toimuvad vastavalt iga panga kehtestatud reeglitele. Täpsemat infot selle kohta jagavad klientidele kodupangad.

Taust
Eesti Pank haldab kahte pankadevahelist arveldussüsteemi: üleeuroopalise kiirmaksete süsteemi TARGET2 Eesti osa TARGET2-Eestit ja siseriiklikku jaemaksete süsteemi ESTA. TARGET2-Eestis arveldatakse eurodes tehtud suurmakseid ja selles süsteemis toimuvad ülekanded reaalajas nii Eesti siseselt kui ka teiste Euroopa riikidega.

Siseriiklikud jaemaksed teostatakse kommertspankade vahel ESTAs, jaemaksete arveldamise eelduseks on kommertspankade piisavad tagatised keskpangas. Tagatised kantakse keskpanka TARGET2-Eesti kaudu. Kuivõrd TARGET2 on 9. aprillil suletud, siis ei ole võimalik kasutada tavamaksete arveldussüsteemi ESTA.

Eesti Panga hallatavate maksesüsteemide kohta leiab täpsemat infot keskpanga kodulehelt.

Ülestõusmispühad on kristluses liikuvad pühad, mis algavad esimese täiskuu pühapäevaga pärast kevadist pööripäeva. Teine ülestõusmispüha on enamikus Euroopa riikides puhkepäev.

Lisateave:
Viljar Rääsk
Avalike suhete allosakond
Eesti Pank
Eurosüsteem
Tel: 668 0745, 527 5055
E-post: viljar.raask [at] eestipank.ee
Meediapäringud:
press [at] eestipank.ee