Peamiseks inflatsioonitempo mõjutajaks kujunes jällegi kütuse hind

Statistikaameti teatel kallinesid tarbijahinnad septembris eelmise aasta sama ajaga võrreldes 3,8 protsenti. Tegemist on käesoleva aasta madalaima inflatsiooni kasvutempoga. Tarbekaubad ja teenused olid septembris keskmiselt 0,4 protsenti odavamad kui augustis. "Kaupade ja teenuste odavnemine eelmise kuu suhtes oli käesoleval aastal esmakordne. Varasematel aastatel on september kaasa toonud tarbijakorvi kallinemise," kommenteeris Eesti Panga keskpangapoliitika osakonna nõunik Andres Saarniit.

Saarniit lisas, et inflatsioonitempo alanemist mõjutas enim maailmaturul toimunud muutustest tulenev mootorikütuse odavnemine. Muud tähtsamad kaubagrupid ja teenused reeglina kallinesid, sh riided ja jalatsid ning eluaseme ja majapidamisega seotud kulud. "Ebatavaline oli see, et köögi- ja puuvilja hooajaline odavnemine jäi seekord minimaalseks ega toonud kaasa toidukorvi hinna üldist langust eelmise kuuga võrreldes," ütles Saarniit.

Euroalal alanes tarbijahindade kasvutempo septembris 1,8 protsendini, mis oli samuti aasta madalaim näitaja.

Saarniidu sõnul on Eestis oodata inflatsiooni aeglast alanemist, kuigi see jääb ka aasta viimastel kuudel 4 protsendi lähedale.