Rändnäitus Eesti raha ajaloost pälvis peaauhinna

Narvas Hermanni linnuses toimunud Eesti muuseumide näituste festivalil pälvis peaauhinna Eesti Panga muuseumi rändnäitus "Oma riik, oma raha: Eesti raha lugu". Üheksandat korda toimunud festivalil osales kaheksa väljapanekut Eesti erinevatest muuseumidest. Rahanäitust saab Hermanni linnuses vaadata käesoleva aasta lõpuni.

Võidukas väljapanek valmis Eesti Panga ja Eesti raha ajaloo eksperdi Ivar Leimuse koostöös. Näitus tutvustab Eesti Vabariigis käibinud maksevahendeid enne Eesti Panga loomist ning annab ülevaate neljast Eesti vääringust. Eesti mark tähistas Eesti iseolemise algust ning 1928. aasta rahareformi järgselt oli kuni 1940. aastani käibel kroon. Uus kroon tuli ringlusse 1992. aastal ning eurole üleminek seisab Eestil veel ees. Tiit Jürna kujundatud näitus jagab teavet eri rahadest eesti, vene ja inglise keeles ning on illustreeritud paljude näidistega.

Näitusel saab kokku panna puslesid eri perioodide rahadest ning lahendada ristsõnu. Samuti saab vaadata fotosid 1928. aastal käibele lastud krooni valmistamisest ja selle käitlemisest Eesti Pangas enne ringlusselaskmist ning tutvuda käibeloleva krooni turvaelementidega.

2007. aastal saab näitusega tutvuda üheksas Eesti muuseumis:
      Eesti Piimandusmuuseum Imaveres: jaanuar 2007
      Kunda Tsemendimuuseum: veebruar 2007
      Tuglase Muuseum Ahjal: märts 2007
      Võrumaa muuseum Võrus: aprill 2007
      Põlva Talurahvamuuseum: mai - juuli 2007
      Türi Muuseum: august - september 2007
      Järvamaa Muuseum Paides: september - oktoober 2007
      Hiiumaa Muuseum Kärdlas: november 2007
      Harjumaa Muuseum Keilas: detsember 2007 - jaanuar 2008

Endiselt saab Eestis käibinud rahasid vaadata Eesti Panga muuseumis, mis on avatud kolmapäevast laupäevani.

Lisainfo:
Carmen Greim
Eesti Panga muuseum
Tel: 668 0760
E-post: carmen.greim [at] epbe.ee