Sajakrooniste kontroll toimub vaid kommertspankades ja Eesti Panga veebilehel

Eesti Pank tuletab meelde, et 1999. aasta sajakrooniseid saab kontrollida kas Eesti Panga kodulehel või kommertspankades. Defektseks osutunud raha saab ümber vahetada kommertspankade kontorites. Eesti Pank rõhutab, et ringluses on väga piiratud kogus defektiga sajakrooniseid.

Tähtis on teada, et Eesti Pank ja kommertspangad ei ole volitanud kedagi ametlikult pangatähti kontrollima. Eriti ettevaatlik peab olema juhul, kui võõrad või vähetuttavad inimesed pakuvad võimalust pangatähti kontrollida. Tegu võib olla petturitega.

Osadel 1999. aasta pangatähtedel puudub ultraviolettkiirguses roheliselt helenduv ristkülik, mida saab kontrollida ainult erivahendi ehk ultraviolettlambiga. Pangatähtedel puuduvat turvaelementi ei ole võimalik palja silmaga näha. Antud pangatähtede puhul ei ole tegemist võltsinguga, vaid kehtiva seadusliku rahaga.

Praegu on hävitamata 5736 defektiga pangatähte, millest suurem osa on eeldatavasti jõudnud tagasi Eesti Panka. Kokku on kõrvaldatud ja hävitatud üle 80 protsendi sellise defektiga sajakrooniseid.

Alates Eesti Panga otsusest 26. oktoobril 2005 moodustada pangatähtede kohapealse ekspertiisi grupp ja teha koostööd Politseiametiga, ei ole selliste sajakrooniste omamine kaasa toonud mingeid uurimistoiminguid ega kriminaalmenetlust. Kui puuduvad turvaelemendiga raha avastatakse kaupluses või teenindusasutuses, siis Eesti seaduste kohaselt tuleb ikkagi teatada politseile, sest kunagi ei saa välistada võltsingute võimalust. Politsei, vajadusel koostöös Eesti Pangaga, lahendab defektsete sajakrooniste juhtumid operatiivselt kohapeal ning sanktsioone keegi pelgama ei pea.

Eesti Pank vabandab kõigi ees nimetatud pangatähtede kasutamisest tekkinud ebamugavuste pärast.