S&P kinnitas Eesti riigireitingud samal tasemel

Teisipäeval, 21. aprillil otsustas reitinguagentuur Standard & Poor's (S&P) kinnitada Eesti riigireitingud tasemel A ja A-1, reitingute väljavaade jäi negatiivseks.

"Agentuur märgib oma otsuses, et Eesti reitinguid hoiavad tugevad institutsioonid, aga ka riigivõla madal tase ja märkimisväärsed reservid. Lisaks toetavad reitinguid Eesti konkurentsivõimeline, paindlik ja avatud majandus ning väljavaated liituda euroalaga," ütles Eesti Panga asepresident Märten Ross.

Veebruari lõpus alustas S&P kahekuulist Eesti riigireitingute erakorralist ülevaatamist, tuues tollal esile võimaluse alandada protsessi lõppedes reitinguid. Sel teisipäeval tehtud otsusega lõpetas agentuur reitingute ülevaatamise ilma, et oleks neid muutnud.

"Ülevaatuse lõppemine reitingute taseme säilimisega peegeldab agentuuri hinnangul valitsuse käesoleva aasta seniseid samme, millega vähendatakse tänavuse eelarve puudujääki 4,6 protsendi võrra sisemajanduse koguproduktist. Jätkuv 2009. aasta eelarve tasakaalu parandamine vähendab Eesti vajadust välisfinantseerimise järele ja suurendab ühtlasi võimalust liituda euroalaga," märkis Ross.

Agentuur märkis positiivsena Eesti Panga ja Rootsi keskpanga vahel sõlmitud ennetavat kokkulepet mahuga 10 miljardit Rootsi krooni, millega suurenes Eesti Panga võimekus tagada likviidsus valuutakomitee süsteemis.

Eesti riigireitingute väljavaate jätmist negatiivseks põhjendas S&P ohtudega, mis tulenevad Läti ja Leedu tasakaalust väljas majandustest. Lisaks võib edaspidi mõjutada reitinguid euroalaga liitumise edasilükkumine. "Euroalaga ühinemise selge perspektiiv tõstab oluliselt Eesti usaldusväärsust ning on lähiajal peamine tegur majanduse toetamiseks ning riigireitingute määramises. Ohuna nimetas agentuur ka seda, kui vähenevad Põhjamaade emapankade rahastamisvõimalused või pühendumus siinsele regioonile. Samas on S&P hinnangul Rootsi pankade siinsete tütarde kapitalipuhver piisav selleks, et tulla toime laenukahjumitega," lisas Ross.