Tarbijahindade aastakasv kõigi aegade madalaim

Sarnaselt aprilliga odavnesid tarbijahinnad eelmise kuuga võrreldes ka mais, seda 0,3 protsendi võrra. Aasta arvestuses langes hinnakasv 0,6 protsendini.

"Nii nagu aprillis, põhjustas hinnalanguse peamiselt kütuse odavnemine, mille mõju aprilli tarbijahinnaindeksis ilmselt täiel määral ei avaldunud. Mais kallutasid hindu odavnemise suunas ka hooajalised tegurid, kuid langus oli siiski oodatust kiirem," kommenteeris Eesti Panga keskpangapoliitika osakonna majanduspoliitika allosakonna juhataja Andres Saarniit.

Lisaks kütusele, mille odavnemisele aitas kaasa USA dollari kursi langus, mõjutas tarbijahinnaindeksit toidukaupade odavnemine ning eelmise aasta võrdlusbaas. Aasta arvestuses, millest hooajalised mõjud kõrvaldatud, on pilt selgem: toit ja transport olid ainsad odavnenud tarbijakorvi komponendid. "Siinkohal tuleb jälle tõdeda toidu ja kütuse suurt osakaalu meie tarbijakorvis, mis varjutab suletud sektori hinnatõusu ning jätab mulje hindade kiirest odavnemisest," rõhutas Saarniit.

Nii nagu europiirkonnas, mõjutab meie kaupade hinnataset euro kursi jätkuv tugevnemine, mis muudab importkaubad odavamaks ning seeläbi avaldab survet kodumaistele hindadele.