Teenuste hinnatõus on järk-järgult pidurdumas

Martin Lindpere, Eesti Panga ökonomist

Eesti Statistikaameti andmetel tõusis aprillis Eestis tarbija ostukorvi maksumus 1 protsendi võrra, aastataguse perioodiga võrreldes kasvasid hinnad keskmiselt 11,4 protsenti. Kiiret inflatsiooni hoidsid üleval toiduainete ja soojusenergia hinnatõus.

Võrreldes aastagusega on kõik toidutoorme hinnad oluliselt tõusnud, hoides kõrgel ka inflatsiooni. Samas on mõned viimase aasta jooksul kiiresti kallinenud hüvised (piimapulber) aasta algusega võrreldes maailmaturul odavnema hakanud. Mõningast piimatoodete hinnalangust võiks peagi oodata ka Eestis. Kevadprognoosi kohaselt ootame väliskeskkonnast tuleva toidutoorme hinnatõususurve taltumist selle aasta keskel.

Aprillis tõusid oodatult soojusenergia hinnad mitmes Eesti piirkonnas, mis seletab ligikaudu veerandi ostukorvi kallinemisest. Soojusenergia hinnatõusu taga on jätkuv kütuste kallinemine maailmaturul.

Aprillikuu hinnatõusunäitaja ei muuda siiski aastase inflatsiooni üldpilti ning on kooskõlas Eesti Panga prognoosiga - väliskeskkonna surve on endiselt tugev ning kodumaised hinnatõusu tegurid taanduvad aasta alguse kõrgseisust aeglaselt.

Tasub mainimist, et viimaks on teenuste hinnatõus pidurdumas ja kinnisvaratsükli madalseis on hakanud endast märku andma ka tarbija ostukorvis. Nii on näiteks üürid odavnenud juba pool aasta järjest.