Toorme hinnatõus ei ole järele andnud

Statistikaameti tarbijahinnaindeksi kohaselt tõusis elukallidus detsembris 0,5 protsenti ning aastatagusega võrreldes 5,7 protsenti.

Esialgsete hinnangute kohaselt kiirenes euroala inflatsioon detsembris aastavõrdluses 2,2 protsendini. Toorme hinnatõus maailmaturul ei ole järele andnud. Maailmakaubanduse elavnemise jätkumine ning üldise majandusolukorra paranemine on kõrge hinnataseme säilimisele pigem kaasa aidanud. Detsembris ületas nafta hind lähimineviku kõrgtaseme, tõustes üle 90 dollari barreli kohta. See on veidi kõrgem Eesti Panga prognoosis nafta hinna kohta tehtud eeldusest. Mootorikütus panustas detsembris tarbija ostukorvi kallinemisse 0,2 protsendipunkti ulatuses. Kõrge väliskeskkonna inflatsioon on langusest tärkavale Eesti majandusele lisakoormaks.

Eestis on mitmete kaubagruppide letihinnad väliskeskkonna hinnamuutustele sügise jooksul juba päris ulatuslikult reageerinud. Leivatoodete oktoobri ja novembri hinnahüppele, mil kallinemine oli vastavalt 7,4 ja 6,6 protsenti, järgnes detsembris 2-protsendiline odavnemine. See võib viidata hindade esialgsele ülereageerimisele. Detsembris tõusisid oluliselt ka puu- ja köögivilja hinnad. Köögivilja hinnatõus osutus tavapärasest hooajalisest kallinemisest kiiremaks, andes tõenäoliselt märku ebasoodsate ilmastikuolude mõjust.

Eesti majanduses valitsevat hinnasurvet paremini kajastav alusinflatsioon on siiski endiselt madal. Detsembris oli see näitaja tõusnud aastavõrdluses 1,1 protsenti.

Lisainfo:
Viljar Rääsk
Avalike suhete büroo
Tel: 668 0745, 527 5055
E-post: viljar.raask [at] eestipank.ee