Veebruaris oli hinnatõus mõõdukas

Martin Lindpere, Eesti Panga ökonomist

Statistikaameti tarbijahinnaindeksi kohaselt kiirenes hinnatõus veebruaris, ulatudes kuu arvestuses 0,6 protsendini. Aastatagusega võrreldes oli hinnatase 5,7 protsenti kõrgem.

Ligikaudu poole veebruari hinnatõusust põhjustas köögivilja kallinemine 14 protsenti, mis on märgatavalt enam kui tavaliselt.

Erakordsete hinnatõusudena hakkasid veebruaris lisaks köögivilja kallinemisele silma majapidamistekstiilide hinnatõus (3,9 protsenti), autokindlustuse (4,6 protsenti), margariini (7,7 protsenti), restoranides pakutava alkoholi (3,2 protsenti) ja lillede (4,4 protsenti) kallinemine. Nende tegurite koosmõju hinnataseme tõusu on siiski vähetähtis, jäädes alla 0,1 protsendipunkti.

Tööturu olukord on mõneti paranenud, kuid inflatsiooni ei ole see siiski märkimisväärselt kiirendanud. Hõive kasvas 2010. aasta neljandas kvartalis hoogsalt ning tulemustasude taastamine detsembris andis tunnistust olukorra normaliseerumisest ettevõtetes. Alusinflatsioon on küll pea iga kuu tõusnud, kuid on endiselt madalal 0,9 protsendi tasemel. Oluline on, et praegune nafta- ja toiduhindade tõus ei kujuneks põhjenduseks palgatõusule. Palk peaks eelkõige sõltuma siiski töötaja tootlikkusest.

Nafta hind on püsinud mõnda aega kõrgem, kui Eesti Panga viimases prognoosis eeldatud 88,6 dollarit barreli eest. See mõjutab inflatsiooni erinevate kanalite kaudu, mille tulemusel inflatsioon kujuneb oodatust tõenäoliselt mõnevõrra kiiremaks. Ka toidutoorme hinnatõus maailmaturul kestab. Kui võrrelda Eesti toiduhindade arengut teiste Euroopa Liidu riikide omaga, siis on meil hinnad paljuski juba ette reageerinud. Eelkõige kehtib see näiteks teravilja- ja piimatoodete kohta. Samas pole maailmaturul toimunu veel jõudnud üle kanduda näiteks siinsete lihatoodete hindadesse. Selle põhjus võib olla tugevam konkurentsisurve selles segmendis, mis on aidanud seni hindu vaos hoida.

Kuigi maailmaturu toormehinnad on tõusnud, on inflatsiooniootused euroalal püsinud siiski eesmärgile lähedal.

Lisainfo:
Viljar Rääsk
Avalike suhete büroo
Tel: 668 0745, 527 5055
E-post: viljar.raask [at] eestipank.ee