Märksõnad: 

Alates 2013. aastast lastakse euroala riikides järk-järgult ringlusse teise seeria europangatähti. Selle seeria peamine tunnusjoon on uuenduslikud turvaelemendid, mis kujutavad Kreeka mütoloogiast tuntud Europet, kelle järgi sai nime Euroopa manner.

Teise seeria pangatähtede nimiväärtused on 5, 10, 20, 50, 100 ja 200 eurot. Euroopa Keskpank on otsustanud, et 500eurone pangatäht jäetakse pangatähtede teisest seeriast välja. Seadusliku maksevahendina jäävad kehtima kõik esimese seeria pangatähed, st nende staatus maksevahendina või väärtuse säilitajana ei muutu. Teise seeria pangatähtedest esimesena emiteeriti 2013. aastal 5eurone pangatäht, millele järgnes 2014. aastal uus 10eurone. Teise seeria 20eurone pangatäht emiteeriti 2015. aasta novembris. Teise seeria 50eurone pangatäht lasti ringlusse 4. aprillil 2017. aastal. Teise seeria 100- ja 200eurosed pangatähed lastakse ringlusse 28. mail 2019. aastal.

Uued pangatähed kannavad edasi europangatähtede esimese seeria teemat „Ajastud ja stiilid” ning on ka samades värvitoonides, kuid nende kujundust on tõhusamate turvaelementide lisamiseks mõnevõrra muudetud. Teise seeria pangatähti saab esimese seeria omadest kergesti eristada. Europangatähtedele andis värske ilme Berliinis töötav sõltumatu pangatähtede kujundaja Reinhold Gerstetter.

Uute pangatähtede kujunduses on arvesse võetud riike, mis on Euroopa Liiduga ühinenud pärast esimese seeria pangatähtede kasutuselevõttu. Teise seeria pangatähtedel on sõna „euro” ladina (EURO), kreeka (EYRΩ) ja slaavi (EBPO) tähestikus, kuna 2007. aastal ühines Euroopa Liiduga Bulgaaria. Ajakohastatud on Euroopa kaarti, millel on Malta ja Küpros, ning Euroopa Keskpanga lühend on esitatud kümnes keeles.

Esialgu on paralleelselt kasutusel mõlema seeria europangatähed. Esimese seeria pangatähed kõrvaldatakse ringlusest järk-järgult ning nende staatus seadusliku maksevahendina vaadatakse üle küllaldase aja möödudes. Sellest kuupäevast, kui esimese seeria europangatähed enam maksevahendina ei kehti, teavitatakse üldsust varakult ette. Esimese seeria pangatähed säilitavad alati oma väärtuse ning neid saab igal ajal ümber vahetada kõigis euroala keskpankades.

Teise seeria pangatähtede sujuvaks kasutuselevõtuks on oluline, et ettevõtjad uuendaksid aegsasti rahakäitlusseadmeid. Seadmete ja autentimisvahendite tehniline valmisolek tagab, et käibele tulevate rahatähtedega saab muretult maksta. Kui rahatuvastusseade on rikkis või uuendamata, saab kõikide rahatähtede ehtsust tuvastada vaadates, katsudes ja kallutades.

Täpsemat teavet saab teise seeria veebilehelt