Märksõnad: 

Alates 28. maist 2019 jõuavad ringlusse teise seeria 100- ja 200eurosed. Peale keskpankade peavad selleks ettevalmistusi tegema ka ettevõtjad, kes peavad tagama tehnilise valmisoleku uute pangatähtede sujuvaks kasutuselevõtuks. Rahakäitlusseadmete ja autentimisvahendite ajakohastamiseks peavad ettevõtjad ühendust võtma seadmete tarnijatega.

Nii 100- ja 200eurose kui ka kogu teise seeria pangatähtede tutvustamiseks ja turvaelementide tundmaõppimiseks korraldab keskpank mais sularahakäitlejatele suunatud infotunde, kuhu on oodatud kommertspankade, jaemüügikettide, poodide ja teenindusasutuste esindajad, kes puutuvad igapäevaselt oma töös sularahaga tihedalt kokku ja peavad sularaha põhjalikult tundma.

Infotunnis on võimalik uusi 100- ja 200euroseid ka oma silmaga näha. Rahatähe tundmine ja oskus käsitsi turvaelemente tuvastada tagavad selle, et raha saab vastu võtta ka siis, kui rahakäitlusseadmeid ei ole või need on uuendamata.

Infotund on osalejatele tasuta. Kohapeal jagatakse kaasa infomaterjale.

Aeg

Koht

2. mai (neljapäev) kell 15

TALLINNAS

Eesti Panga muuseumis (Estonia pst 11)

10. mai (reede) kell 13

TARTUS

Teaduskeskuse Ahhaa seminariruumis (Sadama 1)

22. mai (kolmapäev) kell 13
vene keeles

NARVAS

Tartu Ülikooli Narva Kolledži seminariruumis (Raekoja plats 2)

 

Küsimuste korral, täpsema info saamiseks või loengu tellimiseks oma asutusse palume ühendust võtta Eesti Panga kommunikatsiooni spetsialisti Hanna Jürgensoniga (668 0959, hanna.jyrgenson [at] eestipank.ee ).

Vaata lisaks lisainfot euro pangatähtede kohta Euroopa Keskpanga veebilehelt. 

Mida uute 100- ja 200euroste puhul tähele panna?

Uus 100-eurone pangatäht

Hõbedase riba ülaosas paikneval satelliithologrammil on näha nimiväärtuse ümber liikuvad väikesed euro sümbolid, mis muutuvad otseses valguses selgemaks. Peale selle on hõbedasel ribal Europe portree, arhitektuuriline põhimotiiv ja suur euro sümbol (€). Uuel 100-eurosel ja 200-eurosel pangatähel on tõhustatud kujul kasutusel ka smaragdroheline number. Seda turvaelementi kasutatakse küll kõigil teise seeria pangatähtedel, kuid 100-eurosel ja 200-eurosel kujutatud smaragdrohelisel numbril on näha ka euro sümbolid.

Uus 200-eurone pangatäht

Esimese seeria 100-eurose ja 200-eurosega võrreldes on muutunud uute pangatähtede kõrgus – see on nüüd sama mis 50-eurosel pangatähel. Pangatähtede pikkus jääb aga endiseks ning jätkuvalt kehtib põhimõte, et mida suurem on pangatähe nimiväärtus, seda pikem on rahatäht. Kuna 50-, 100- ja 200-eurosed pangatähed on nüüd sama kõrgusega, on neid ka lihtsam sularahatöötluses kasutatavate seadmete abil töödelda. Ühtlasi on nende suurus nüüd kasutajasõbralikum – uued pangatähed mahuvad paremini rahakotti.

Lisaks tavalisel vaatlusel nähtavatele turvaelementidele kasutatakse europangatähtedel ka masinloetavaid turvaelemente.

Piltliku ülevaate, sh videod ja interaktiivsed tutvustused peamistest muudatustest ja sellest, kuidas raha õigsust kontrollida, leiate Euroopa Keskpanga veebilehelt.