Eesti Panga 2022. aasta teaduspreemia võidutööde tutvustus

Seminarid

16

detsember2022

10:30 - 12:00

Reedel, 16. detsembril kell 10.30–12.00 tutvustavad Eesti Panga avatud seminaril oma uurimustöid keskpanga tänavused teaduspreemia laureaadid Triinu Tapver ja Pearl Etie. Seminar on inglise keeles.

Triinu Tapver (TalTech) käsitleb oma uurimuses investeerimisfondide tootlikkust Kesk- ja Ida-Euroopas aastatel 2005–2019. Oma teadusartiklis „Luck and skill in the performance of global equity funds in Central and Eastern Europe“ uuris ta, kas aktiivselt juhitud fondid pakuvad teistsugust tootlikkust võrreldes passiivsete fondidega ning kas see on seotud fondijuhtide oskuste või õnnega. Uurimistöö tulemused näitavad, et enamik aktiivselt juhitud fonde teenis passiivsete fondidega võrreldes väiksemat tulu ning enamasti ei põhjustanud seda mitte halb õnn, vaid fondijuhtide vähesed oskused.

Pearl Etie (Tartu Ülikool) võttis oma magistritöös fookusesse riigivõla vähendamise võimaluse võlgade leevenduse programmide abil Sahara-taguse Aafrika riikide näitel. Tema magistritöö „The sufficiency of debt relief as a panacea to sovereign debt crisis in Sub-Saharan Africa: A case study of Ghana, Nigeria and Zambia“ käsitleb seda, millist mõju on võlgade leevendamise programmid avaldanud riigivõla pikaajalistele trendidele Sambias, Ghanas ja Nigeerias. Kõigi kolme riigi puhul leiti, et programmid on pakkunud abi saavatele riikidele vaid ajutist leevendust ning pole võla kuhjumist pikemaajaliselt mõjutanud.

Seminarist saab osa võtta Eesti Panga muuseumi pressiruumis kohapeal (Estonia pst 11). Palun anna oma tulekust märku 14. detsembriks e-posti aadressil [email protected].

Oled oodatud seminarist osa võtma ka Webexi veebikeskkonna kaudu:
https://eestipank.webex.com/eestipank/j.php?MTID=mc76f2788236cfc4578ce333a574a9539

Ürituse number ja salasõna:
Meeting number (access code): 2742 301 9027
Meeting password: PcBjJjYE345 (72255593 from phones and video systems)
• Webexis saad seminariga liituda 10 minutit enne algust.
• Palun sisesta liitumisel kindlasti ka enda nimi, kui Sul pole veel oma profiili.
• Vaikesättena on Sinu mikrofon liitudes kinni.
• Kui seminari ajal videopilt hangub, siis on soovitatav videopildi saatmine peatada ja uuesti käivitada.
Küsimuste esitamine
• Kirjalikult: kasuta selleks Webexi chat’i.
• Suuliselt: pärast esitluse lõppu saab küsimusi esitada ka suuliselt. Selleks jälgi, et mikrofon oleks sisse lülitatud (vali Unmute ja pärast küsimuse esitamist vali jälle Mute).

Eesti Panga avatud seminaride sarja eesmärk on toetada ideevahetust keskpanga, akadeemiliste ringkondade ja majanduspoliitikat kujundavate institutsioonide vahel. Seminarid on mõeldud majandusvaldkonna ekspertidele ja huvilistele.