Teadusseminar. IMFi uurimused inflatsioonist ja toormeturgudest

Seminarid

17

oktoober2023

14:00 - 16:30

Teisipäeval, 17. oktoobril kell 14.00–16.30 tutvustavad Rahvusvahelise Valuutafondi majandusuuringute osakonna ökonomistid Allan Dizioli ja Jorge Alvarez fondi maailmamajanduse väljavaate raames valminud uurimusi inflatsioonist ja toormeturgude killustatusest. Seminar toimub Eesti Pangas ja esitlused on inglise keeles.

Seminaril tutvustatakse kahte uurimust. Esimese uurimuse teema on „Managing Expectations: Inflation and Monetary Policy“. Selles avatakse inflatsiooniootuste taga peituvaid mustreid nii arenenud kui ka tärkava majandusega riikides ning analüüsitakse inflatsiooniootuste mõju hinnakasvu dünaamikale praeguse kiire hinnakasvu perioodil. Uuritakse, kuidas tagasivaatavad ja ettevaatavad inflatsiooniootused võivad mõjutada hinnasurve kestust ja seega ka rahapoliitika tõhusust.

Teine uurimus kannab pealkirja „Fragmentation and Commodity Markets: Vulnerabilities and Risks“. Selles käsitletakse toormeturgude killustatusest tulenevat haavatavust ja selle majanduslikke tagajärgi. Teema on oluline eeskätt kogu maailmas jätkuvate geopoliitiliste pingete valguses, sest need on põhjustanud turgude killustumist ja suurendanud makromajanduslikke riske. Vaadeldakse peamisi energia-, mineraal- ja põllumajandustooteid ja tõstetakse esile riigid ja tootegrupid, mida sellised arengud eriti palju ohustavad. Uurimuste lühikokkuvõtted leiate kutse lõpuosast. IMF avaldab uurimused oma kodulehel 10. oktoobril.

Seminarist saab osa võtta Eesti Panga muuseumi pressiruumis kohapeal (Estonia pst 11). Palun anna oma tulekust märku hiljemalt 13. oktoobril aadressil [email protected]. Seminari saab jälgida otseülekandena YouTube'i kaudu.