Eesti Pank annab riigimehe Friedrich Karl Akeli 150. sünniaastapäeva auks välja hõbemündi

Postitatud:

18.08.2021

  • Mündi tiraaž on 3000
  • Ühe mündi hind on 45 eurot, nimiväärtus 15 eurot
  • Mündimüük algab 2. septembril kell 13 Omniva e-poes
  • Eesti Panga muuseumipood ja postkontorid münte ei müü

Eesti Pank annab 2. septembril välja hõbedast meenemündi, mis on pühendatud riigimehe Friedrich Karl Akeli 150. sünniaastapäevale. Akel oli arst, diplomaat, välisminister ja 1924. aastal ka riigivanem. Tema juhitud valitsuse üks saavutus oli riigi rahandusliku olukorra kindlustamine.

Mündil on fragment Friedrich Karl Akeli portreest ja tema allkiri Eesti lipu taustal. Hõbemündi kujunduse autor on Kristo Kooskora. Münt vermiti Leedu rahapajas.

Mulgimaal 5. septembril 1871 sündinud Friedrich Karl Akel oli Eesti riigivanem, välisminister ja diplomaat, õppinud arstiks ja pidanud silmaarsti elukutset. Akel oli Eesti riigivanem 26. märtsist 16. detsembrini 1924. Akel oli kogu elu ühiskondlikult aktiivne: juba ülikooli ajal kuulus ta Eesti Üliõpilaste Seltsi, hiljem Tallinnas elades ja töötades oli ta mitme erineva seltsi esimees, linnavolikogu liige ja esimees, samuti Tallinna Krediitühistu esimees ning EELK konsistooriumi ilmalik asepresident. Akel oli ka Eesti Olümpia Komitee esimees. Friedrich Akel oli kolm korda välisminister ja diplomaadina töötas ta Rootsis, Saksamaal ja Hollandis. Nõukogude okupatsioonivõimud vahistasid Akeli 1940. aastal ja hukkasid ta 1941. aasta suvel teadmata kohas. 

F. K Akelile pühendatud meenemünti müüakse ainult Omniva e-poes. Kuna koroonaleviku risk on kõrge, siis postkontorid ja Eesti Panga muuseumipood meenemünti ei müü. Mündimüük algab e-poes neljapäeval, 2. septembril kell 13. Üks ostja saab korraga soetada kuni kolm münti ja münte broneerida ei saa.

Hõbemündi kujundanud Kristo Kooskora on lõpetanud Tartu Kunstikooli ning omandanud magistrikraadi Eesti Kunstiakadeemias muinsuskaitse ja konserveerimise erialal. Igapäevase kujundajatöö kõrval tegutseb Kooskora arhitektuuripärandi uurija ja juhendajana Eesti Kunstiakadeemia kunstikultuuri teaduskonnas.

Lisateave

  • Friedrich Karl Akeli sünniaastapäevale pühendatud münt on meenemünt. Meenemündid on enamasti valmistatud väärismetallist ja jäädvustavad meie riigi jaoks tähtsaid sündmusi või isikuid. Meenemündid kehtivad maksevahendina üksnes selles riigis, kus need on käibele lastud. Need mündid ei ole mõeldud ringluse jaoks, vaid pigem kogumiseks ja kinkimiseks. Tavaliselt on meenemündi hind mündi nimiväärtusest kõrgem.
  • Omniva klienditeenindusega saab ühendust telefonil 661 6616 või e-posti aadressil [email protected]. Klienditeenindusega saab ühendust tööpäeviti kell 9–20 ning nädalavahetustel ja riigipühadel kell 9–15.

Lisateave:
Viljar Rääsk
Kommunikatsioonijuht
Eesti Pank
6680 745, 5275 055
[email protected]

Meediapäringud: [email protected]