Eesti Pank annab välja Konstantin Konikule pühendatud meenemündi

Postitatud:

12.12.2023

  • Mündi tiraaž on 3000
  • Ühe mündi hind on 54 eurot, nimiväärtus 15 eurot
  • Mündimüük algab 12. detsembril kell 12 Omniva e-poes ja Eesti Panga muuseumipoes

Eesti Pank annab 12. detsembril välja hõbedast meenemündi, mis on pühendatud Konstantin Koniku 150. sünniaastapäevale. Konik oli Eesti riigimees, arst ja ühiskonnategelane. Ta kuulus koos Konstantin Pätsi ja Jüri Vilmsiga Eestimaa Päästekomiteesse, mis kuulutas 24. veebruaril 1918 välja Eesti Vabariigi.

Konstantin Konik sündis 1873. aastal Tartus, kus lõpetas 1893. aastal Tartu Ülikooli arstiteaduskonna. Pärast ülikooli asus ta tööle arstina ning töötas Vene-Jaapani sõja ajal Odessa Punase Risti hospidalis Taga-Baikalis. Kui ta oli kodumaale naasnud, täiendas ta end Tartus haavakliinikus ja väitles end doktoriks. Tartus liitus Konik ka poliitilise tegevusega: temast sai üks Jaan Tõnissoni Eduerakonna kandvamaid jõude. 1909. aasta alguses kolis Konstantin Konik aga Tallinnasse ja tõusis siin kiiresti tähtsaimate rahvuslike tegelaste hulka. Eestimaa Päästekomitee liikmena oli tal aktiivne roll Eesti Vabariigi väljakuulutamises ja iseseisvusmanifesti ette lugemises 24. veebruaril 1918. Pärast Saksa okupatsiooni aegset vangistust jätkas Konik tegevust Eesti iseseisvuse heaks. Vabadussõja ajal võitles ta nakkushaiguste leviku vastu ja lõi kaasa haavakliiniku töös. Iseseisvas Eestis keskendus Konstantin Konik peamiselt meditsiinile, kuid jätkas ka poliitikas. Ta oli Asutava Kogu liige ja kuulus alates 1932. aastast riigikogusse, täites haridus- ja sotsiaalministri kohuseid Jaan Tõnissoni neljandas valitsuses. Peamise tähelepanu pööras Konik siiski Eesti arstkonna iseseisvumisele – esimese Eesti soost kirurgi ja arstiteaduskonna kauaaegse dekaanina oli tal rahvusliku arstkonna kujunemisel kandev roll.

Konstantin Koniku 150. sünniaastapäevale pühendatud hõbedast meenemündi nimiväärtus on 15 eurot ning hind koos käibemaksuga 54 eurot. Mündi tiraaž on 3000. Mündil on Konstantin Koniku portree, kus riigimees kannab sinimustvalget lipsu. Mündi on kujundanud Kaili-Lotta Juhkam, kes on õppinud Eesti Kunstiakadeemias graafilist disaini ning on tegev vabakutselise disaineri, illustraatori ja kunstnikuna. Mündid vermiti Leedu rahapajas.

Lisateave

  • Konstantin Koniku sünniaastapäevale pühendatud münt on meenemünt. Meenemündid on enamasti valmistatud väärismetallist ja jäädvustavad meie riigi jaoks tähtsaid sündmusi või isikuid. Meenemündid kehtivad maksevahendina üksnes selles riigis, kus need on käibele lastud. Need mündid ei ole mõeldud ringluse jaoks, vaid pigem kogumiseks ja kinkimiseks. Tavaliselt on meenemündi hind mündi nimiväärtusest kõrgem
  • Eesti Panga muuseumipood (Estonia pst 11) on avatud T–R kell 12–17 ja L kell 11–16. Muuseumipoega saab ühendust võtta telefonil 668 0650 või e-posti aadressil [email protected]. Omniva klienditeenindusega saab ühendust telefonil 661 6616 või e-posti aadressil [email protected]

Lisateave:
Evelin Jürisson
Eesti Pank

Kommunikatsioonispetsialist
Tel 6680 965
Meediapäringud [email protected]