Ardo Hansson: majanduspoliitika ja statistika sümbioos aitab kriise tuvastada

Postitatud:

25.04.2016

Ardo HanssonEesti Panga president Ardo Hansson rõhutas täna rahvusvahelisel statistikakonverentsil esinedes oma avasõnas usaldusväärsete ja rahvusvaheliselt võrreldavate näitajate tähtsust majandus- ja rahapoliitika tegemisel.

Ardo Hansson rääkis statistika olulisusest nii igapäevaelus kui ka poliitika tegemisel. „Ei majandus- ega ka rahapoliitikat ole võimalik teha, kui meil puuduvad usaldusväärsed, operatiivsed ja rahvusvaheliselt võrreldavad näitajad. Meil on vaja statistikat, et teada, kuidas muutuvad hinnad, kui palju on meil hõivatuid ja töötuid, kui palju kulutusi riik teeb ja nii edasi. Kui neid näitajaid ei saaks usaldada, kui neid avaldatakse liiga pika aja järel või korrigeeritakse liiga tihti, siis pole need enam majanduse hindamisel ega riikide majanduspoliitikate võrdlemisel abiks,“ ütles Ardo Hansson.

Üha rohkem globaliseeruvas ja kiiresti muutuvas maailmas peab ka statistika uuendustega sammu pidama, et tagada riikide andmete võrreldavus ning võtta vaatluse alla aina uuemad ja keerukamad finantsinstrumendid. „Ajalugu on meile korduvalt õpetanud, et kriis tekib alati kohas, mida me pole osanud piisavalt hästi vaadelda ja mille nähtuseid statistikaga mõõta,“ rääkis Hansson.

„Statistikat kasutab Eesti Pank kõikides hinna- ja finantsstabiilsust puudutavates otsustes, samuti tugineb raha- ja majanduspoliitika tõenduspõhistele andmetele. Statistika on keskpanga paljude muude põhiülesannete alus,“ viitas keskpanga president.

Finants- ja välissektori statistika tegemine on üks Eesti Panga põhiülesannetest ja keskpangas tegeleb sellega otseselt 28 inimest.

Konverentsil räägivad Eesti ja meie lähiriikide statistikaeksperdid statistika rollist moodsas infoühiskonnas, tänapäeva kasutajate ootustest ja vajadustest, statistika arenguvõimalustest ja vananeva ühiskonna muredest. Konverentsi korraldavad statistikaamet, Eesti Pank ja Tervise Arengu Instituut Eesti statistikasüsteemi 95. aastapäeva puhul.  

Konverentsi ajakava ja esinejate info

Konverentsi saab jälgida otseülekandena statistikaameti veebilehel.

Lisateave:
Ingrid Mitt
Avalike suhete allosakond
Tel: 668 0965
Meediapäringud: [email protected]
https://twitter.com/EestiPank