Eesti Pangas näeb kahe sajandi vanuseid haruldasi paberkodurahasid

Postitatud:

09.04.2019

Eesti Panga muuseumis (Estonia pst 11) avatakse 12. aprillil kell 11 näitus „Eesti 19. ja 20. sajandi paberkodurahad“.

Eesti Panga 100. aastapäevale pühendatud näitusesarja „Aardeid Eesti rahakollektsionääride kogudest“ kolmandal näitusel on väljas Eesti ettevõtete, mõisate, linnade, seltside ja kaupmeeste kodurahad kollektsionääride Tõnu Karu ja Ago Kõrva kollektsioonidest ning Eesti Rahva Muuseumi, Tartu linnamuuseumi, Hiiumaa muuseumi, Eesti Ajaloomuuseumi ja Eesti Panga muuseumi kogudest.

Eesti Panga muuseumi kuraatori Siiri Riese sõnul on kahe sajandi taguste kodurahade väljapanek põnev rännak raha ajalukku. „On ime, et kaks sajandit tagasi paberist tehtud kodurahad on tänapäevani säilinud,“ rääkis ta. Kokku on näitusel väljas üle saja ajaloolise maksevahendi. Teiste seas näeb Tartu linnakassa 50-kopikalist valgest nahast koduraha 1812. aastast ja Kanuti gildi 25-kopikalist papist koduraha 1808. aastast.

Koduraha on kasutatud ka ettevõttes või mõisas palga maksmiseks. Näitusel on väljas Kloostri mõisas kasutatud kodurahad (zettelid), Hiiu-Kärdla Kalevivabriku kodurahad (klubid), mis kunagi käibisid kogu Hiiumaal ja laiemaltki, Võisiku peeglivabriku koduraha, Narva Kreenholmi „leivaraha“, Narva kalevivabriku, Narva linavabriku, Sindi kalevivabriku ja Port-Kunda kodurahad ning Saaremaal kasutatud Nepsi rahad. Näha saab ka kahte koduraha valmistamise trükiplaati.

Kodurahadeks nimetatakse kohaliku tähtsusega, näiteks linna või ettevõtte väärtmärke, mida on valmistatud nii paberist ja papist kui ka nahast ja metallist. Kodurahad on olnud kasutusel nii „ametliku“ sularaha puuduse tõttu (näiteks sõja ajal või järel) kui ka ettevõttesiseste arvelduste lihtsustamiseks.

Näitus on avatud kuni 27. aprillini 2019.


Eesti Panga muuseumi näitusesarjas „Aardeid Eesti rahakollektsionääride kogudest“ avatakse 2019. aasta jooksul kokku kuus väljapanekut. Järgmised näitused on pühendatud Eesti ehterahadele, vigarahadele ning eriteemalistele müntidele. Näitustesarjaga tutvustab Eesti Pank oma 100. sünnipäeva puhul eriilmelisi rahakollektsioone ning teeb sellega sümboolse kingituse kõikidele kollektsionääridele.