Eesti Pangast jõuab ringlusesse 10 miljonit ühesendist

Postitatud:

25.10.2019

Eesti Pank tellis Slovakkia rahapajast 10 miljonit 1-sendist, et katta lähiajal kaupluste nõudlus vahetusraha ehk väikese nimiväärtusega euromüntide järele. Kuna 5sendised ja suuremad mündid ringlevad aktiivsemalt, siis vajadust neid igal aastal juurde tellida ei ole. Uusi 1- ja 2sendiseid toodetakse Eesti jaoks aga igal aastal keskmiselt kahe veoautokoorma jagu, sest inimesed saavad neid küll kassast vahetusrahana tagasi, kuid kasutavad neid maksmisel väga vähe.

Keskpank on algatanud arutelu 1- ja 2sendiste müntide ringluse piiramise ja ümardamisreeglite rakendamise teemal. Üksiku toote või teenuse hinda ettepaneku kohaselt ei ümardataks, vaid ümardamisele läheks ainult ostu lõpphind kassas ning seejuures vaid sularahas tasutud ostud. Ümardataks üles- või allapoole lähima 5 sendini. Teiste riikide kogemused näitavad, et niimoodi hinnad kokkuvõttes ei tõuseks, kuid see vähendaks oluliselt 1- ja 2sendiste kasutamist. Eelmisel aastal läbi viidud Eurobaromeetri küsitluse järgi toetab ümardamisreegli rakendamist 71 protsenti Eesti tarbijatest.

Alates tänasest saab uusi 1sendiseid käibemünte soetada Eesti Panga muuseumi poest ja Omniva e-poest. Nende kujundus on sama mis varasematel müntidel, kuid vermimisaastaks on märgitud 2019. 

Lisaks 1sendistele annab keskpank sel aastal välja kaks erikujundusega 2eurost käibemünti. Maikuus lasti ringlusse miljon laulupeo 150. aastapäevale pühendatud mälestusmünti ja novembris tuleb käibele ka rahvusülikooli 100. aastapäevale pühendatud erikujundusega 2eurone münt.


Lisainfo:

Eva Vahur

Eesti Pank
668 0965, 533 00619

[email protected]

Meediapäringud: [email protected]