Eesti Pank annab välja Eesti taluperenaisele ja -peremehele pühendatud hõbemündi

Postitatud:

29.05.2023

  • Mündi tiraaž on 4000
  • Mündi nimiväärtus on 14 eurot ning hind 54 eurot
  • Mündimüük algab 6. juunil Omniva e-poes kell 11 ja Eesti Panga muuseumipoes kell 12

Eesti Pank annab 6. juunil välja hõbedast meenemündi, mis on pühendatud Eesti taluperenaisele ja -peremehele, kes sümboliseerivad meie riigi ajaloos olulist ja iseloomulikku sotsiaalset arhetüüpi ning haakuvad sõltumatuse ja suveräänsuse püüdega. „Perenaise ja peremehe seisus on olnud Eesti ajaloos erakordselt tähtis. See tiitel seadis inimese kohaliku elu sotsiaalses hierarhias kohe kõrgele kohale. 19. sajandi keskpaigast alates hakati Eestis talusid massiliselt päriseks ostma ning taluperedest kujunes ühiskonna majanduslikult aktiivne ja sotsiaalselt juhtiv jõud,“ märkis keskpanga meene- ja pühendusmüntide ideekavandeid hindava nõuandva kogu liige Raul Rebane meenemündi tutvustuseks.

Eesti taluperenaisele ja -peremehele pühendatud hõbedast meenemündi on kujundanud disainer Riho Luuse, kes on Eesti Panga meenemünte kujundanud ka varem. „Mündil on kesksel kohal taluperenaine ja -peremees, kes on talupidajad, otsustajad, omajad, vastutajad. Nende ümber on kujutatud keerleva ringina taluhooned, koduloomad, kriiksuv aiavärav ja kooguga kaev. Kõigi nende vahel on katkematud suhteniidid. Talu on pere, kodu, töö, armastus ja mõtteviis ning iseseisev Eesti talu on olnud iseseisva Eesti riigi alustalaks,“ mõtestab meenemündi kujundust disainer Riho Luuse. Mündi aversil on Eesti Vabariigi riigivapp, suitsupääsukeste paar ja aastaarv 2023. Proof-kvaliteediga hõbemünt (Ag 925), kaalub 28,28 grammi ning selle läbimõõt on 38,61 millimeetrit. Mündi tiraaž on 4000. Hõbedast meenemündi nimiväärtus on 14 eurot ja hind 54 eurot. Münt vermiti Leedu rahapajas.

Meenemünti saab osta alates 6. juunist algusega kell 11 Omniva e-poest ning Eesti Panga muuseumipoest alates kell 12.

Lisateave

  • Eesti taluperenaisele ja -peremehele pühendatud münt on meenemünt. Meenemündid on enamasti valmistatud väärismetallist ja jäädvustavad meie riigi jaoks tähtsaid sündmusi või isikuid. Meenemündid kehtivad seadusliku maksevahendina (oma nimiväärtuses) üksnes selles riigis, kus need on käibele lastud. Need mündid ei ole mõeldud ringluse jaoks, vaid pigem kogumiseks ja kinkimiseks. Tavaliselt on meenemündi hind mündi nimiväärtusest kõrgem.
  • Eesti Panga muuseumipood (Estonia pst 11) on avatud T-R kell 12-17 ja L kell 11-16. Muuseumipoega saab ühendust võtta telefonil 668 0650 või e-posti aadressil [email protected]. Omniva klienditeenindusega saab ühendust telefonil 661 6616 või e-posti aadressil [email protected].