Eesti Pank laseb tänasest ringlusse uusi 50euroseid rahatähti

Postitatud:

04.04.2017

  • Tänasest jõuavad ringlusse uued 50eurosed
  • Seni kasutusel olnud ehk esimese seeria 50eurosed kehtivad ka edaspidi
  • Uue 50eurose turvaelemendid on samasugused nagu uuel 5-, 10- ja 20eurosel; silmapaistvaim uuendus on läbipaistev portreega aken
  • Raha ehtsust saab igaüks lihtsate võtetega kontrollida: selleks tuleb rahatähte katsuda, vaadata ja kallutada

Alates tänasest hakkab Eesti Pank väljastama kommertspankade kaudu uue kujunduse ja turvaelementidega 50euroseid pangatähti. Uue seeria 50eurose kõige silmatorkavam muudatus on läbipaistev portreega aken Europe kujutisega rahatähe paremal serval. 

Mitmed teised turvaelemendid – Europe portreed kujutav vesimärk ja hologrammriba, smaragdroheline number ja reljeefsed jooned rahatähe servadel – on sarnased nagu uutel 5-, 10- ja 20eurostel.

„Esimesed uued 50eurosed lähevad pankadele täna Eesti Pangast teele. Pankadest jõuavad rahatähed kaupmeesteni ja sularahaautomaatidesse ning seejärel on võimalus ka inimestel uus rahatäht oma rahakotti saada,“ rääkis Eesti Panga sularaha- ja taristuosakonna juhataja Rait Roosve.

Roosve rõhutas, et uue kujunduse ja turvaelementidega rahatäht on seaduslik maksevahend, mille vastuvõtmisest ei tohi kaupmehed keelduda ka siis, kui autentimisvahend või rahakäitlusseade on jäänud veel ajakohastamata. „Kaupmees saab rahatähe ehtsust tuvastada käsitsi, kui ta vaatab või katsub rahatähe turvaelemente,“ ütles Roosve.

Samaaegselt väljastavad euroala keskpangad kuni varude lõppemiseni ka esimese seeria 50euroseid pangatähti. Esimese seeria 5-, 10-, 20- ja 50eurosed pangatähed kehtivad ka edaspidi. See tähendab, et neid ei ole vaja ümber vahetada, sest nendega saab endiselt poes ja mujal maksta.

Kõik esimese seeria rahatähed säilitavad oma väärtuse igavesti, kuid teatavast ajast ei saa esimese seeria rahatähtedega enam poes maksta. Kui see aeg on selgunud, siis teavitatakse sellest inimesi väga pikalt ette. Seejärel saab esimese seeria rahatähti uute vastu vahetada tähtajatult nii Eesti Pangas kui ka euroala teistes keskpankades.

Pilte ja videoid uue 50eurose kohta.


Kuidas tunda rahatähe turvaelemente?

Vaata. Kui rahatähte vastu valgust vaadata, ilmub selle vasakus ülaservas asuva Euroopa Liidu lipu ja Mario Draghi allkirja all nähtavale portree kujutisega vesimärk. Vastu valgust vaadates paistab hologrammriba ülaosa läbi ja läbipaistvasse aknasse ilmub Europe portree, mis on nähtav rahatähe mõlemal küljel. 

Katsu. Katsudes on uue 50eurose rahatähe paremal ja vasakul serval selgelt tunda paberipinnast kõrgemad reljeefsed jooned. Rahatähe paber on tugev ja krabiseb.

Kalluta. 50eurose vasakus alaservas on erkroheline number, mille trükivärv muutub pangatähte kallutades rohelisest tumesiniseks. Rahatähte kallutades tulevad nähtavale kujutised hologrammribal: lisaks Europe portreele on näha number 50, euro sümbol ja värava või akna kujutis.

Lisateave:
Ingrid Mitt
Avalike suhete allosakond
Eesti Pank
Eurosüsteem
Tel: 668 0965, 512 6843
E-post: [email protected]
Meediapäringud: [email protected]