Eesti Pank tähistab 100 aasta juubelit

Postitatud:

03.05.2019

Keskpanga juubeliüritused said alguse juba mullu ja kestavad selle aasta lõpuni. Rikkaliku juubeliprogrammiga loodab Eesti Pank rõõmustada nii majandus- ja mündihuvilisi kui ka kõiki Eesti elanikke.

3. mail, Eesti Panga 100. aastapäeval, toimuval pidulikul vastuvõtul esitletakse keskpanga ajalugu käsitlevat raamatut ja juubelipostmarki ning pannakse esmakordselt välja panga ajalugu tutvustav rändnäitus.

Juba 6. mail rändab Eesti Panga kvartalit meenutava disainiga rändnäitus aga Tallinna Mustamäe Keskusesse ja jääb sinna kuni 16. juunini. Seejärel on näitusega võimalik tutvuda ka mujal. Kui eelmisel aastal Frankfurdis Euroopa Keskpanga peahoones toimunud Eesti nüüdiskunsti näitusega tegi keskpank kummarduse Eesti kunstnikele, siis rändnäitust vaatama oodatakse kõiki huvilisi. Kõigile oli avatud ka Mikkeli muuseumis toimunud rahakunstinäitus.

Numismaatikute auks on Eesti Pank korraldanud kollektsionäärinäituste sarja, kuhu samuti on oodatud kõik huvilised. Sarja järgmise näitusena avatakse juunis koostöös Eesti Rahva Muuseumiga ehterahade väljapanek. Mündihuvilistele mõeldes on peagi tulemas lisa erikujundusega müntidele: juba maikuus esitletakse Johann Voldemar Jannseni 200. sünniaastapäevale pühendatud hõbemünti ja laulupeo 150. aastapäeva auks välja antud 2eurost käibemünti, mille kujundusvõistlusel osalesid tuhanded Eesti lapsed.

Juubeliloengute sarja raames on keskpank kutsunud Eestisse loenguid pidama mitu maailmakuulsat majandusteadlast. Eelmisel aastal esinesid siin Inglise Panga peaökonomist Andy Haldane ja maailmamainega majandusteadlane Jeffrey Sachs, maikuus on Eesti Panka oodata Euroopa Keskpanga endist peaökonomisti Otmar Issingut ja tulevast peaökonomisti Philip R. Lane’i.


Lisateave:
Eva Vahur
Eesti Pank
avalike suhete allosakond
tel: 668 0965, 5330 0619