Hansson: Pikaajalise majanduskasvu tagavad struktuurireformid, mitte rahapoliitika

Postitatud:

03.10.2015

Laupäeval Tartu Ülikooli riigiteaduste instituudi korraldatud sügiskoolis Käärikul esinenud Eesti Panga president Ardo Hansson toonitas rahapoliitikast rääkides, et rahapoliitikaga ei saa mõjutada majanduse pikaajalist kasvu, vaid ainuke viis kasvu tagamiseks on teha struktuurireforme.

Majandusteadlased on valdavalt seisukohal, et pikemas perspektiivis ei ole raha kogusel mõju majanduskasvule, küll aga hindadele. „Hinnastabiilsus on hea nii majapidamistele, kelle jaoks on oluline raha ostujõu säilimine, kui ka ettevõtjatele, kes vajavad oma plaanide tegemiseks tegevuskeskkonna stabiilsust,“ ütles Hansson. Euroala keskpankade eesmärgiks on säilitada hinnastabiilsust, hoides inflatsiooni keskpikas perspektiivis alla 2%, kuid selle lähedal. 

„Inflatsiooni kontrolli all hoidmiseks on oluline keskpanga sõltumatus, sest ajalooline kogemus on näidanud, et kui rahapress anda valitsusele, on sageli tulemuseks kõrge inflatsioon,” rääkis keskpanga president Hansson.

Hansson viitas, et eelarve- ja rahapoliitikaga saab siluda majandustsükli mõjusid – vastavalt vajadusele majanduskasvu kas ergutada või jahutada. „Vaatamata keskpankade kasvanud rollile majanduspoliitikas on oluline mõista, et rahapoliitika ei asenda struktuurireforme ega vajadust riigi rahanduse usaldusväärsust parandada,“ märkis keskpanga president. „Pikaajalise mõjuga ja majanduse arengu jaoks olulisemad on investeeringud inimkapitali ja põhivarasse. Reformid jällegi parandavad  konkurentsivõimet ja arendavad investeerimiskeskkonda,“ toonitas Hansson.

Eesti Panga kõneisikute pildid asuvad keskpanga fotopangas www.eestipank.ee/press/fotopank


Lisateave:
Ingrid Mitt
Avalike suhete allosakond
Tel: 668 0965, 512 6843
E-post: [email protected]
Meediapäringud: [email protected]
https://twitter.com/EestiPank