Juuli lõpuni saab soovi korral välja vahetada Liivimaa kuldmünti

Postitatud:

15.06.2023

Mullu oktoobris Liivimaa kuldmündi ostnud inimesed saavad mündi juuli lõpuni Eesti Panga muuseumipoes välja vahetada, kui nad seda soovivad. Samuti saavad inimesed juuli lõpuni teada anda, kui soovivad tulla hiljem münti välja vahetama. Eesti Pank peatas Liivimaa kuldmündi müügi eelmise aasta sügisel tootmisvea tõttu.

Kuldmündi ostnud inimesed on oodatud Eesti Panga muuseumipoodi koos mündiga, mille kvaliteeti saab soovi korral kohapeal kontrollida. Kui tarvis, saab ostja mündi kohe välja vahetada. Kui ostja soovib mündi välja vahetada hiljem, siis tuleks sellest enne juuli lõppu keskpanga muuseumipoele teada anda ([email protected] või 668 0650).

Esimeses järjekorras tarnis keskpank sel kevadel vahetusmündid nendele klientidele, kes olid sügisel oma tellimuse teinud Omniva e-poe kaudu, kuid ei saanud tootmisvea tõttu münti toona kohe kätte. Praegusest kuni juuli lõpuni saavad mündi välja vahetada kõik juba kuldmündi kätte saanud kliendid ning alles seejärel saab hakata Eesti Pank uuesti Liivimaa kuldmünti müüma ka vabamüügis. Müntide asendamine ei muuda Liivimaa kuldmündi tiraaži suurust, mis oli ja on 3000 münti. Peale vahetusperioodi annab keskpank eraldi teada, millal Liivimaa kuldmüntide vabamüük uuesti algab.

„Palun Eesti Panga nimel inimestelt vabandust, et Liivimaa kuldmündi tootmisel tekkisid tootmisvead, mille tõttu oli vaja tellida uus partii münte. Kõik see on kahjuks võtnud oodatust rohkem aega, sest ka osa teise partii müntidest oli tootmisveaga. Oleme mõistvuse eest tänulikud kõigile, kes on oma münti kannatlikult oodanud,“ ütles Eesti Panga sularaha- ja taristuosakonna juhataja Rait Roosve. Roosve sõnul võtab keskpank saadud õppetunde arvesse ka järgmiste meenemüntide tootmishangete puhul.

Liivimaa kuldmündi väljavahetamiseks tuleb tulla Eesti Panga muuseumipoodi või võtta ühendust e-posti aadressil [email protected] või telefonil 668 0650. Eesti Panga muuseumipood on avatud teisipäevast reedeni kell 12–17 ning laupäeval kell 11–16.

Eesti Pank tänab kõiki mündihuvilisi, kes on olnud asendusmünte oodates mõistvad ja kannatlikud. Keskpank palub veel kord vabandust, et kuldmüntide asendamise protsess on veninud oodatust märgatavalt pikemaks.

Taust
Eesti Pank hakkas Portugali rahapajas valminud Liivimaa maapäevale pühendatud kullast meenemünte müüma mullu oktoobris, kuid müntidele ilmusid plekid ja nende müük peatati. Eesti Panga tellitud ekspertiis näitab, et kuldmündile ilmunud plekkide põhjuseks on ilmselt hõbesulfiid, mis oli tekkinud reaktsiooni tulemusena. Pärast vea avastamist peatas Eesti Pank müntide müügi ja Portugali rahapaja asus tootma asendusmünte. Liivimaa kuldmündi tiraaž on 3000. Müntide asendamine ei muuda tiraaži suurust, mis oli ja on 3000 münti. Münte vermib Portugali rahapaja.

Lisateave:
Kuldmündi kohta saab lisainfot telefonil 668 0650 või e-posti aadressil [email protected]

Ajakirjanike päringud:
Viljar Rääsk
Kommunikatsioonijuht
Eesti Pank
527 5055
[email protected]