Käibesse jõuab erikujundusega 2-eurone münt

Eestis jõuab alates 2. jaanuarist ringlusse erikujundusega 2-eurone münt, mis on pühendatud eurosularaha kasutuselevõtu 10. aastapäevale.

Uue kujundusega 2-eurone mälestusmünt lastakse ringlusse 2012. aastal kõikides euroala riikides kogutiraažiga ligikaudu 90 miljonit münti. Mälestusmünt on käibemünt ehk tavapärane maksevahend, millel on erikujundus.

Eesti Pank emiteerib erikujundusega 2-euroseid kaks miljonit tükki. Eesti Pank hakkab münte pankadele väljastama vastavalt pankade mündivajadusele 2. jaanuarist.

Uue euromündi kujunduse valisid välja euroala elanikud e-hääletuse teel viie kavandi seast. Kavandid olid Euroopa Komisjoni korraldatud avalikule konkursile esitanud euroala riikide elanikud.

Võidukavand sümboliseerib euro tähtsust, kuidas eurost on viimase kümne aastaga saanud ülemaailmselt mõjukas vääring ja selle mõju inimeste igapäevaelule, kaubandusele, tööstusele ja energeetikale. Seda väljendavad mündil kujutatud inimesed, laev, tehas ja tuuleenergiajaamad. Mündil on kujutatud aastaarvud 2002 ja 2012.

Kujunduse autor on Austria Rahapaja elukutseline kujundaja Helmut Andexlinger.

2-eurose mälestusmündi rahvusliku külje kujundus on kõikidel euroalariikidel ühesugune, kuid erinev on emiteeritava riigi tähis ja servatekst. Eesti mälestusmündil on sõna "EESTI" ning servatekstis sõna "EESTI" püsti ja ümberpöördult.

Erikujundusega 2-eurose trükikvaliteedis pildi leiab Eesti Panga kodulehelt.

Uue kujundusega 2-euroseid münte on võimalik osta üksikult või tropsidena Eesti Panga muuseumipoes või e-poes. Mündi hind on tema nimiväärtus ehk kaks eurot. Üle ühe kilogrammise ostu korral lisandub teenustasu 3,20 eurot kilogrammi müntide kohta. E-poest tellides palume tutvuda e-poe kasutamistingimustega.

Eesti Panga muuseum ja muuseumi pood on avatud uuel aastal teisipäevast reedeni kell 12-17 ja laupäeviti kell 11-16. E-poest on münte võimalik tellida alates esmaspäevast, 2. jaanuarist.

Mälestusmünt on käibemünt ehk tavapärane maksevahend, millel on erikujundus, kuid mis on mõeldud kasutuseks eelkõige mälestuseseme ja kogumisobjektina. Erikujundusega münt tähistab mõnd tähtsündmust kohalikul või Euroopa tasandil. Mälestusmünt on alati 2-eurone, teisi münte erikujundusega ei tehta. Iga liikmesriik võib erikujundusega 2-eurose ringlusse lasta kord aastas ja see kehtib kogu euroalal.

Kord aastas võivad euroala riigid välja lasta ühe ühise mälestusmündi. Eurot kasutavad riigid on varem välja andnud ühise rahvusliku või riigiküljega mälestusmünte kahel korral - Euroopa Liidu 50. aastapäeva tähistamiseks 2007. aastal ja 10 aasta möödumise tähistamiseks majandus- ja rahaliidu ning euro kui virtuaalse valuuta loomisest 2009. aastal.

Lisainfot mälestusmüntide kohta saab Euroopa Keskpanga veebilehelt.

Lisateave:
Ingrid Mitt
Eesti Pank
Avalike suhete allosakond
tel: 668 0965, 512 6843
E-post:
ingrid.mitt [at] eestipank.ee