Keskpanga muuseumis avatakse näitus Eesti krooni detailide pliiatsijoonistustest

Postitatud:

16.06.2022

Tänasest on Eesti Panga muuseumis (Estonia pst 11) avatud näitus „Kunstnik avab arhiivi: Eesti krooni detailid“, mis toob vaatajateni Eesti krooni kujundaja Vladimir Taigeri pliiatsijoonistused krooni detailidest. Erimeenena on võimalik muuseumipoest osta 100krooniselt tuttava motiiviga graafilise lehe „Ööbik“ reprot.

Rahareformi 30. aastapäeva puhul on Eesti Panga muuseumis võimalik tutvuda Eesti krooni pangatähti kujundanud Vladimir Taigeri pliiatsijoonistustega 25-, 50-, 100- ja 500kroonise pangatähe detailidest. Haruldased teosed on eksponeeritud Pika Hermanni tornis lehvinud sinimustvalge lipu taustal. „Valisin rahale välja need isikud, keda oleks ilus vaadata. Hurdast on palju fotosid, Koidulast jälle väga vähe selliseid, mida sobib raha peal kasutada,“ on Taiger oma kultuuritegelaste valikut põhjendanud. Pangatähe tagakülje kujundamiseks sõitis kunstnik paljudel juhtudel kohale, tegi fotod ja joonistas kujutise pangatähele selle järgi. Eesti pankranniku kujutise 100kroonisel joonistas Taiger mälu järgi.

Koos näitusega tuleb Eesti Panga muuseumipoodi müügile repro Vladimir Taigeri 100kroonise vinjeti pliiatsijoonistusest (1991), millel kujutatakse pangatähe esikülje detaili, laulvat ööbikut. Repro on kinnitatud sinisesse ühe aknaga paspartuusse, tagaküljel on rahareformi aastapäeva erilogo. Toote müügihind on 20 eurot ja seda saab osta alates tänasest Eesti Panga muuseumipoes selle lahtioleku aegadel.

Rahareform 30. Vladimir Taigeri meenutusi krooni kasutuselevõtu ettevalmistamisest

Eesti krooni pangatähtede kujunduskonkurss kuulutati välja 8. detsembril 1989 ning kunstnikel oli aega kavandeid teha vaid üks kuu, mis oli selle töö jaoks väga lühike aeg. Konkursile esitati tähtajaks kokku 35 kavandit. Teiste seas esitas oma kavandid 10-, 25- ja 100krooniste kohta kunstnik Vladimir Taiger. Hiljem paluti Taigeril kujundada ka 500- ja 50kroonine pangatäht. 1- ja 2kroonised pangatähed on kujundanud graafik Urmas Ploomipuu (1942–1990).


Näitus on osa 1992. aasta rahareformi 30. aastapäeva tähistavatest sündmustest ning jääb Eesti Panga muuseumi aadlisaalis avatuks kuni 17. septembrini 2022. Loe lisaks näituse kohta Eesti Panga veebilehelt.

Eesti Panga muuseum ja muuseumipood on avatud T-R kl 12-17 ja L kl 11-16.

Lisateave:
Hanna Jürgenson
Eesti Pank
Tel: 5692 0930
Meediapäringud: [email protected]