Keskpanga nõukogu valis presidendi kandidaadiks Ardo Hanssoni

Postitatud:

11.10.2011

Eesti Panga nõukogu valis teisipäeval keskpanga järgmise presidendi kandidaadiks Ardo Hanssoni, kes sai nõukogus 5 toetushäält.

Kaheksa liikmega nõukogus toimunud salajastel valimistel sai Hansson 5 häält ja teisena lõppvooru pääsenud Andres Sutt 3 häält. Enne hääletamist kuulas nõukogu kandideerijate sõnavõtte ja esitas neile küsimusi.

"Nõukogu on oma tööga hästi hakkama saanud. Ühtlasi tahan tänada kõiki kandideerijaid, eriti Andres Sutti. Tugevad kandidaadid tegid nõukogu liikmetele valiku raskeks, kuid samas andsid meile varakult kindluse, et saame teha ainult häid valikuid. Ardo Hanssoni haridus ja töökogemus teevad tast väga hea Eesti esindaja Euroopa Keskpanga mõjuvõimsas nõukogus, mis on Eesti Panga presidendile kõige tähtsam tööpõld," ütles Eesti Panga nõukogu esimees Jaan Männik.

Nõukogu toetuse saanud presidendi kandidaat Ardo Hansson peab läbima kuni kolm kuud kestva kaitsepolitsei julgeolekukontrolli. Seejärel tutvub nõukogu kogutud andmetega ja saab teha riigi presidendile ettepaneku nimetada Hansson keskpanga presidendi ametisse.

Eesti Panga president Andres Lipstok on ametis 2012. aasta 7. juunini. Seaduse kohaselt on keskpanga presidendi ametiaeg seitse aastat ja see on ühekordne.

Ardo Hansson juhib Maailmapanga majanduspoliitika osakonna tööd Hiinas. Alates 1998. aastast Maailmapangas töötav Hansson on lisaks Hiinale töötanud Ida-Euroopa ja Balkani riikidega. Ta oli Eesti Panga nõukogu liige aastail 1993–1998, Eesti peaministri majandusnõunik aastail 1992-1995 ja 1997 ning välisministeeriumi nõunik aastail 1991–1992. Hansson oli ka Eesti krooni rahareformi juhtinud rahareformi komitee liige. Varasemalt on ta töötanud mitme maineka ülikooli juures. Ta on avaldanud arvukalt majanduspoliitilisi artikleid. Ardo Hanssonil on Harvardi ülikooli majandusteaduse doktorikraad.

Keskpanga presidendi võimalike kandidaatidena seadsid nõukogu liikmed septembri alguses toimunud koosolekul üles Ardo Hanssoni, Jürgen Ligi, Andres Suti ja Andres Tupitsa. Nõukogu koosolekul toimunud hääletuste tulemusel pääsesid lõppvooru Hansson ja Sutt.

Taustinfo
Eesti Panga presidendi ametisse nimetamise kord on järgmine:
1) nõukogu otsustab, kellele teha kandideerimisettepanek;
2) kandidaat läbib kaitsepolitsei julgeolekukontrolli, mida on aega teha kuni kolm kuud;
3) nõukogu tutvub julgeolekukontrolli käigus kogutud andmetega ning teeb põhiseaduse kohaselt Vabariigi Presidendile ettepaneku nimetada kandidaat keskpanga presidendi ametisse. Kandidaadil peab olema vähemalt viie nõukogu liikme toetus;
4) Vabariigi President nimetab Eesti Panga presidendi ametisse.

Lisainfo:
Viljar Rääsk
Avalike suhete büroo
Tel: 668 0745, 527 5055
E-post: [email protected]