Mündikorje jätkub Omniva kaudu ka uuel aastal

Postitatud:

28.12.2023

Eesti Pank ja Omniva jätkavad ka 2024. aasta algusest mündivahetusteenust. Väikese teenustasu eest saab münte vahetada nii Tallinna Järve kui ka Tartu Kvartali postkontoris. Praeguseks on kolm kuud kestnud ühise mündikorjega kogutud üle 3 miljoni mündi, millest 65% on 1- ja 2-sendised.

„Mündikorje kampaania pilootprojekt on osutunud väga populaarseks. Kolme kuu jooksul pakutud võimalus postkontori kaudu münte tagastada on aidanud uuesti ringlusse tuua üle 3 miljoni mündi,“ ütles Eesti Panga sularaha- ja taristuosakonna juhataja Rait Roosve.

Ta tõi välja, et kõigi kampaanias osalenud inimeste abiga on saavutatud ka mündikorje pilootprojekti eesmärk – koguda ringlusest kokku eelkõige väikese nimiväärtustega mündid. Kõige rohkem on tagastatud just 1- ja 2-sendiseid, mis moodustavad mündikorje kogumahust 65%. „Iga tagastatud mündi võrra tuleb Eesti Pangal vähem münte juurde toota. Nii on mündiringluse keskkonnajälg kokkuvõttes veidi väiksem ning ka keskpanga kulud müntide soetamisele on selle võrra väiksemad,“ lisas Roosve. Mündikorje käigus kogutud müntidega saab Eesti Pank rahuldada umbes kolme kuu keskmise mündinõudluse.

Eesti Pank ja Omniva leppisid kokku, et jätkavad mündikorjega ka uuel aastal, sest müntide tagastamine on olnud isegi väikese teenustasu juures endiselt aktiivne ning inimesed on võimaluse hästi omaks võtnud. „Inimeste huvi teenuse vastu on jätkuvalt olemas ja münte käiakse Tallinna Järve ja Tartu Kvartali postkontorites vahetamas iga päev. Iseteeninduslikud mündilugemismasinad loevad toodud mündid üle ja väljastavad selle kohta kviitungi, mille eest saab siis postkontorist vastava summa eest teenuseid osta või siis teenustasu eest kupüüride vastu vahetada,“ rääkis Margit Ratnik, Omniva finants- ja vahendusteenuste juht.

Mündivahetusteenusega on Omniva kahes postkontoris plaanis jätkata kuni ümardamisreeglite selgumiseni. Arvestades 1- ja 2-sendiste tootmise suurt mõju keskkonnale ning seda, et mündid ei jõua tagasi ringlusse, on keskpanga vaatest mündiringluse heaks toimimiseks püsiv lahendus 1- ja 2-sendiste ümardamisreegli kehtestamine. Seetõttu on Eesti Pank teinud ettepaneku ja rahandusministeerium saatnud huvigruppidele arvamuse avaldamiseks 1- ja 2-sendiste euromüntide ümardamisreeglite väljatöötamiskavatsuse. Ümardamisreeglite kohaselt võiks hakata poekassas ostukorvi lõpphinda ümardama lähima 5 sendini, aga üksnes siis, kui ostja maksab sularahas.

Taust

Septembris alustasid Eesti Pank ja Omniva ühist mündikorjekampaaniat, mille raames said inimesed Tallinna Järve ja Tartu Kvartali postkontorisse esialgu teenustasuta vahetada kõiki enda kätte kogunenud euromünte. Tasuta kampaania kestis kindla eesmärgini: kuni kogutud oli miljon münti. Pärast miljoni mündi kokku kogumist jätkati mündikorjet väikese teenustasu eest. Esialgu plaaniti münte koguda 2023. aasta lõpuni. Tänu sellele, et teenus osutus populaarseks, aga ka mündiringluse keskkonnajalajälje vähendamiseks jätkub euromüntide vahetus Omniva Järve ja Tartu Kvartali keskuse postkontoris. Mündivahetusele rakendub teenustasu, mis on 5% vahetatavast summast, ja korraga saab tuua kuni 3 kg münte. Kampaania fookus on 1- ja 2-sendistel, mida Eesti Pank väljastab aastas umbes kahe veoautokoorma jagu. Neid münte saavad inimesed küll vahetusrahana poest, kuid ise maksavad nendega harva, mistõttu jääb nende müntide kasutus paljuski ühekordseks ja tagasi ringlusse jõuab neid vähe.

Vaata Eesti Panga ja Omniva mündikorje kampaania raames tagastatud müntide koguseid mündinominaalide lõikes.

 

Lisateave:
Hanna Jürgenson
Kommunikatsioonispetsialist
Eesti Pank
Tel 5692 0930
Meediapäringud [email protected]