Nädala pärast peavad kaupmehed olema valmis uuteks 20-eurosteks rahatähtedeks

Postitatud:

18.11.2015

25. novembril hakkab Eesti Pank – nagu ka teised euroala keskpangad – laskma ringlusse uue kujunduse ja turvaelementidega 20-euroseid pangatähti. Ettevõtjad peavad tagama, et uute 20-euroste sujuvaks kasutuselevõtuks ollakse tehniliselt valmis. 

„Alates 25. novembrist on uute turvaelementide ja uuendatud kujundusega 20-eurosed rahatähed seaduslik maksevahend, mida peavad vastu võtma kõik kaupmehed ja müügiautomaadid. Kui masinate ja seadmete uuendust ei ole veel tehtud, siis praegu on selleks viimane aeg. Selleks tuleb ühendust võtta seadme tarnijaga,“ ütles Eesti Panga sularaha- ja taristuosakonna juhataja Rait Roosve.

„Seadme puudumise või selle rikke korral ei tohi uue 20-eurose vastuvõtmisest keelduda, sest rahatähe ehtsust saab kaupmees tuvastada ka käsitsi, kui ta vaatab või kombib rahatähe turvaelemente,“ rõhutas Roosve.

Uue seeria 20-eurose rahatähe puhul on kõige silmatorkavamaks muutuseks täiesti uus turvaelement – läbipaistev portreeaken rahatähe paremal serval hologrammriba peal. Vastu valgust vaadates on aknas näha Europe portree. Ülejäänud turvaelemendid – Europe portreed kujutav vesimärk ja hologrammriba, smaragdroheline number ja reljeefsed jooned rahatähe servadel – on sarnased nagu uutel 5- ja 10-eurostel.

Esimese seeria 5-, 10- ja 20-eurosed pangatähed kehtivad maksevahendina edasi ja neid saab keskpangas tähtajatult vahetada. Küll aga kõrvaldatakse neid järk-järgult ringlusest ja lõpuks kaotavad need kehtivuse maksevahendina. Sellest teavitatakse inimesi aegsasti ette.

Vaata täpsemalt uue 20-eurose kohta

Uute rahatähtede turvaelementide tundmaõppimiseks korraldas Eesti Pank sularahakäitlejatele oktoobris ja novembris tasuta koolitusi üle Eesti, millest võttis osa üle 150 ettevõtja ja panga esindaja.

Oktoobris saatis Euroopa Keskpank 20-eurose turvaelemente tutvustava infotrükise otsepostina Eestis tegutsevatele ettevõtetele. Infotrükis jõudis ligikaudu 8000 ettevõtteni.

Sularahakäitlejatele mõeldud trükiseid on Eesti Pank jaganud eri koostööpartnerite vahendusel või pangaga ühendust võttes kõikidele soovijatele. Huvi korral on võimalik tasuta trükiseid veel tellida Eesti Pangast aadressil [email protected].

Kuidas tunda rahatähe turvaelemente?

Vaata. Kui rahatähte vastu valgust vaadata, ilmub selle vasakus ülaservas asuva Euroopa Liidu lipu ja Mario Draghi allkirja all nähtavale portree kujutisega vesimärk. Vastu valgust vaadates paistab hologrammriba ülaosa läbi ja läbipaistvasse aknasse ilmub Europe portree, mis on nähtav rahatähe mõlemal küljel. 

Katsu. Katsudes on uue 20-eurose rahatähe paremal ja vasakul serval selgelt tunda reljeefsed paberipinnast kõrgemad jooned. Samuti on rahatähe paber tugev ja krabiseb.

Kalluta. 20-eurose vasakus alaservas erkroheline number, mille trükivärv muutub pangatähte kallutades rohelisest tumesiniseks. Hologrammribal tulevad kujutised nähtavale rahatähte kallutades: lisaks Europe portreele on näha number 20, euro sümbol ja värava või akna kujutis.

Rahatuvastusseadmete uuendamine

Kui ettevõtetel tekib probleeme raha tuvastamise aparaatidega, siis soovitame kassapidajal või klienditeenindajal esmalt rahatähte katsuda, vaadata ja kallutada. Nõnda saab inimene soovitud tehingu kaupluses sooritada. Rahatuvastusseadmete töökindluse kontrollimiseks ja võimalike tehniliste rikete kõrvaldamiseks tuleb ettevõttel pöörduda seadmed tarninud firma poole, kes vastutab tehnika töökindluse eest.

Euroopa Keskpanga veebilehel on avaldatud seadmete nimekiri, mis suudavad tuvastada uue seeria rahatähti, ja seda nimekirja on täiendatud 20-eurost tuvastavate seadmete loeteluga.


Lisateave:
Ingrid Mitt
Avalike suhete allosakond
Tel: 668 0965, 512 6843
E-post:[email protected]