Oktoobri lõpuks koguti mündikorjega 2,2 miljonit münti

Autori Kristjan Lember pilt

Kristjan Lember

sularaha analüütik

Postitatud:

02.11.2023

Septembri ja oktoobri jooksul koguti Eesti Panga ja Omniva ühise mündikorjekampaania raames kokku 2,2 miljonit münti, millest 1- ja 2sendiseid oli 68%. Kampaania käigus laekunud müntidega saab Eesti Pank rahuldada kahe kuu keskmise nõudluse. Uusi münte tuleb selle võrra vähem juurde toota ja kokkuvõttes on mündiringluse keskkonnajälg mõnevõrra väiksem.

Septembris alanud kampaania raames said inimesed Tallinna Järve ja Tartu Kvartali postkontorisse teenustasuta vahetada kõiki enda kätte kogunenud euromünte. Tasuta kampaania kestis kindla eesmärgini: kuni kogutud oli miljon münti. See eesmärk saavutati edukalt kümne päevaga ja praegu saab väikese teenustasu eest münte vahetada veel aasta lõpuni. Kampaania fookus on 1- ja 2sendistel, mida Eesti Pank väljastab aastas u kahe veoautokoorma jagu. Neid münte saavad inimesed küll vahetusrahana poest, kuid ise maksavad nendega harva, mistõttu jääb nende müntide kasutus paljuski ühekordseks ja tagasi ringlusse jõuab neid vähe.

Arvestades 1- ja 2sendiste tootmise suurt mõju keskkonnale ning seda, et mündid ei jõua tagasi ringlusse, on Eesti Pank teinud ettepaneku ja rahandusministeerium saatnud huvigruppidele arvamuse avaldamiseks 1- ja 2sendiste euromüntide ümardamisreeglite väljatöötamiskavatsuse. Ümardamisreeglite kohaselt võiks hakata poekassas ostukorvi lõpphinda ümardama lähima 5 sendini, aga üksnes siis, kui ostja maksab sularahas.

Kokku lasi Eesti Pank kolmandas kvartalis ringlusse 6,14 miljonit käibemünti väärtuses 2,4 miljonit eurot. Kõige rohkem väljastatigi 1- ja 2sendiseid münte, mida oli müntide koguarvust 46%. Koguseliselt väljastati 1-ja 2sendiseid münte kolmandas kvartalis kokku 2,8 miljonit tükki, arvestusliku kogukaaluga 7,4 tonni.

Kommertspangad tagastasid 2023. aasta kolmandas kvartalis Eesti Panka 1,3 miljonit käibemünti väärtuses 0,7 miljonit eurot. Eelmise kvartaliga võrreldes on väljastatud müntide maht kasvanud 15% ja tagastatud müntide maht vähenenud 7%.

 


Kolmandas kvartalis lasi Eesti Pank ringlusse 7,7 miljonit pangatähte kokku 255 miljoni euro väärtuses. Samal ajal tagastati Eesti Panka 6,71 miljonit pangatähte kokku 240 miljoni euro väärtuses. Nii väljastatud kui ka tagastatud pangatähtede hulgas oli kõige rohkem 50euroseid, mis moodustasid väljastatud pangatähtede arvust 50% ja tagastatud pangatähtede omast 40%. Eelmise kvartaliga võrreldes vähenes Eesti Pangast väljastatud sularaha summa 16%. Eesti Panka tagastatud pangatähed sorteeriti ja selle käigus hävitati 0,88 miljonit tükki käibekõlbmatut pangatähte, ülejäänud suunati uuesti ringlusse.

Kolmandas kvartalis võeti sularahaautomaatidest raha 5,9 miljonil korral ja enam kui 957 miljoni euro väärtuses. Eelmise aasta sama ajaga võrreldes oli väljavõtmiste arv 6% väiksem. Sularaha sissemaksetehinguid tehti kolmandas kvartalis 558 miljoni euro väärtuses ehk umbes sama palju kui eelmisel aastal.

Kolmanda kvartali seisuga on Eestis 666 sularahaautomaati, neist 253 sularaha sissemaksmise võimalusega. Lisaks sularahaautomaatidele saab sularahatehinguid teha 20 pangakontoris.

Pankade ja müügikohtade koostöös saab sularaha välja võtta ligi 800 poekassast üle Eesti. Eesti Pank soovitab inimestel võimalikeks elektri- ja sidekatkestusteks hoida alati väikest varu sularaha käepärast.  Vt siit, kust saab sularaha välja võtta ja kuidas võimalikuks sularaharingluse katkestuseks paremini valmis olla. Münte saab mündimasinate kaudu oma pangakontole kanda kümnes asukohas üle Eesti.

Eesti krooni sularaha vahetamine

Eesti Pank vahetab endiselt Eesti krooni pangatähti ja münte eurodeks. 2023. aasta kolmandas kvartalis tehti Eesti Pangas 215 kroonisularaha vahetustehingut 52 182 euro väärtuses. Praeguseks on ümber vahetamata veel 43,7 miljoni euro väärtuses Eesti kroone: arvuliselt 28,4 miljonit pangatähte (37 miljoni euro väärtuses) ja 319,6 miljonit münti (6,7 miljoni euro väärtuses). Huvi kroonide ümbervahetamise vastu on viimastel aastatel olnud väga väike.

Eesti Panga sularahaekspertiis

Eesti Pank vahetab ümber rikutud ja kahjustada saanud europangatähti ja -münte. Kolmandas kvartalis tehti 50 sularahaekspertiisi, mille käigus analüüsiti 10 458 pangatähe ehtsust ja vajaduse korral määrati nende kahjustuse ulatus. Ümber vahetatakse pangatähed, millest on säilinud üle poole. Kahjustatud pangatähed kõrvaldatakse ringlusest ja hävitatakse.

Kolmandas kvartalis registreeriti Eesti kohtuekspertiisi instituudi andmetel Eestis 52 võltsitud europangatähte, millest suurem osa olid 20- ja 50eurosed kupüürid. Samal perioodil tuvastati ka 19 mündivõltsingut.

  • Eesti krooni pangatähti ja münte saab vahetada keskpanga muuseumipoes muuseumi lahtiolekuaegadel teisipäevast reedeni kl 12–17 ja laupäeviti kl 11–16, tel 668 0650.
  • Rikutud või kahjustada saanud pangatähtede ekspertiisi saatmiseks võib samuti pöörduda Eesti Panga muuseumipoodi.