TÄIENDATUD! Tänasest on müügil riigimehe Friedrich Karl Akeli 150. sünniaastapäeva hõbemünt

Postitatud:

02.09.2021

Alates 9. septembrist saab meenemünte osta ka Eesti Panga muuseumipoest. Üks ostja saab korraga soetada kuni kolm münti. Mündid on jätkuvalt müügis ka Omniva e-poes.
 • Mündimüük algab 2. septembril kell 13 Omniva e-poes
 • Ühe mündi hind on 45 eurot, nimiväärtus 15 eurot
 • Mündi tiraaž on 3000
 • Postkontorid münte ei müü

Eesti Pank annab 2. septembril välja hõbedast meenemündi, mis on pühendatud riigimehe Friedrich Karl Akeli 150. sünniaastapäevale. Akel oli arst, diplomaat, välisminister ja 1924. aastal ka riigivanem. Tema juhitud valitsuse üks saavutus oli riigi rahandusliku olukorra kindlustamine.

Mündil on fragment Friedrich Karl Akeli portreest ja tema allkiri Eesti lipu taustal. Hõbemündi kujunduse autor on Kristo Kooskora. Münt vermiti Leedu rahapajas.

Lisateave

 • Friedrich Karl Akel (1871–1941)
  Mulgimaal 5. septembril 1871 sündinud Friedrich Karl Akel oli Eesti riigivanem, välisminister ja diplomaat, õppinud arstiks ja pidanud silmaarsti elukutset. Akel oli Eesti riigivanem 26. märtsist 16. detsembrini 1924. Akel oli kogu elu ühiskondlikult aktiivne: juba ülikooli ajal kuulus ta Eesti Üliõpilaste Seltsi, hiljem Tallinnas elades ja töötades oli ta mitme erineva seltsi esimees, linnavolikogu liige ja esimees, samuti Tallinna Krediitühistu esimees ning EELK konsistooriumi ilmalik asepresident. Akel oli ka Eesti Olümpia Komitee esimees. Friedrich Akel oli kolm korda välisminister ja diplomaadina töötas ta Rootsis, Saksamaal ja Hollandis. Nõukogude okupatsioonivõimud vahistasid Akeli 1940. aastal ja hukkasid ta 1941. aasta suvel teadmata kohas.

Vaata huvitavaid fakte ja fotosid Friedrich Akeli elust meie Facebooki lehel.

 • Mündi kujundaja Kristo Kooskora
  Hõbemündi kujundanud Kristo Kooskora on lõpetanud Tartu Kunstikooli ning omandanud magistrikraadi Eesti Kunstiakadeemias muinsuskaitse ja konserveerimise erialal. Igapäevase kujundajatöö kõrval tegutseb Kooskora arhitektuuripärandi uurija ja juhendajana Eesti Kunstiakadeemia kunstikultuuri teaduskonnas.
 • Mis on meenemünt?
  Meenemündid on enamasti valmistatud väärismetallist ja jäädvustavad meie riigi jaoks tähtsaid sündmusi või isikuid. Meenemündid kehtivad maksevahendina üksnes selles riigis, kus need on käibele lastud. Need mündid ei ole mõeldud ringluse jaoks, vaid pigem kogumiseks ja kinkimiseks. Tavaliselt on meenemündi hind mündi nimiväärtusest kõrgem.

Lisateave:
Ingrid Schmuul
Kommunikatsioonispetsialist
Eesti Pank
Tel 668 0965; 5697 9146
Meediapäringud [email protected]