Täna jõuavad müüki hansalinn Tartule pühendatud hõbedast ja kullast meenemündid (täiendatud 12.06)

Postitatud:

07.06.2024

  • Hõbedast meenemündi hind on 55 eurot, nimiväärtus 8 eurot ja tiraaž 5000
  • Kullast meenemündi hind on 260 eurot, nimiväärtus 25 eurot ja tiraaž 3000
  • Hõbe- ja kuldmündi müük algab 12. juunil kl 9 Omniva e-poes ja kl 12 Eesti Panga muuseumipoes
  • Meenemündid tulevad müügile ka komplektina. Hõbe- ja kuldmündi komplekti müük algab 29. juunil kl 10 Tartu linna päeval kohvik Shakespeare toimuval avalikul esitlusüritusel. Komplekti hind on 350 eurot. Mündikomplekte saab soetada alates 1. juulist kl 9  Omniva e-poes ning kui komplekte jätkub ka 2. juulist Eesti Panga muuseumipoes. Komplektidele kehtib esitluse päeval müügipiirang, selleks on kuni kolm komplekti ostu kohta.

Täna, 12. juunil jõuavad müüki Eesti Panga hõbedast ja kullast meenemündid, mis on pühendatud hansalinn Tartule. Tegemist on Eesti hansalinnade sarja viimaste müntidega. Varem on Eesti Pank välja andnud hansalinn Tallinnale pühendatud kuld- ja hõbemündi ning Viljandile ja Pärnule pühendatud hõbemündi.

Hansalinn Tartu hõbemündil on kujutatud akent, millest avaneb vaade Tartu raekojale. Lisaks on kujunduses kasutatud tüpograafilist lahendust sõnaga „Tartu“ ning linna vappi. Hõbemündi kujunduse autor on Svetlin Balezdrov. Münt vermiti Leedu rahapajas.

Hõbemündi kujundanud Svetlin Balezdrov on Bulgaaria graafiline disainer, kes on disainistuudio BALEZDROV asutaja. Svetlin Balezdrov on muu hulgas kujundanud pühendus- ja meenemünte Bulgaaria keskpangale. Samuti on ta Sofia Riikliku Kunstiakadeemia õppejõud.

Hansalinn Tartu kuldmündil on kujutatud tütarlapse portreed, mis on pärit Tartu Jaani kiriku lõunafassaadi kaunistavalt terrakotaskulptuurilt. Eesti üks vanimaid kirikuid, 14. sajandist pärit gooti stiilis Tartu Jaani kirik on oma rohkete terrakotaskulptuuride poolest ainulaadne kogu Euroopas. Kuldmündi kujunduse autor on Heino Prunsvelt. Münt vermiti Leedu rahapajas.

Kuldmündi kujundanud Heino Prunsvelt on graafiline disainer, kes on lõpetanud Eesti NSV Riikliku Kunstiinstituudi (tänase Eesti Kunstiakadeemia) tööstuskunsti erialal. Ta on arvukate logode autor ning kujundanud tunnuseid ka riigi, ühiskonna ja kultuuriga seotud üritustele. Aastate jooksul on ta kujundanud raamatuid, pakendeid, märke, postmarke jpm ning õpetanud tudengeid Eesti Kunstiakadeemias.

Lisateave

  • Hansalinn Tartu hõbe- ja kuldmünt on meenemündid. Meenemündid on enamasti valmistatud väärismetallist ja jäädvustavad meie riigi jaoks tähtsaid sündmusi või isikuid. Meenemündid kehtivad maksevahendina üksnes selles riigis, kus need on käibele lastud. Need mündid ei ole mõeldud ringluse jaoks, vaid pigem kogumiseks ja kinkimiseks. Tavaliselt on meenemündi hind mündi nimiväärtusest kõrgem.
  • Omniva klienditeenindusega saab ühendust telefonil 661 6616 või e-posti aadressil [email protected]. Klienditeenindusega saab ühendust tööpäeviti kell 9–20 ning nädalavahetustel ja riigipühadel kell 9–15.
  • Eesti Panga muuseumipood (Estonia pst 11, Tallinn) on avatud  (T–R kl 12–17 ja L kl 11–16). Muuseumipoega saab ühendust telefonil 6680 650

Lisateave:
Gerli Rauk
Kommunikatsioonispetsialist
Eesti Pank
668 0842
[email protected]
Meediapäringud: [email protected]