Digieuro - korduma kippuvad küsimused
Kuna me teeme üha rohkem makseid digitaalselt, kaalub Euroopa Keskpank koos teiste euroala keskpankadega, kas anda peale paberraha ja müntide eurot välja ka digitaalsel kujul.
Digieurosid emiteeriks samuti keskpank. Ka need oleksid euroalal kõigile kättesaadav ja üldiselt aktsepteeritud maksevahend – just nagu sularaha eurod.
Keskpangad pole veel otsustanud, kas hakata eurot digitaalsel kujul emiteerima, kuid ideed on uuritud ja analüüsitud alates 2021. aastast. Digieuro omaduste ja funktsioonide üle arutama on kutsutud turuosalisi, avalikkust ja poliitikakujundajaid.
Samasuguse küsimusega tegelevad paljud maailma keskpangad.
Miks digitaalsele eurole mõtlema hakati?
Üks peapõhjus on see, et sularahakasutus väheneb. Iga päev me sellele ei mõtle, kuid tuleb meeles pidada, et sularaha on keskpanga reservidega tagatud raha ja selle üks tähtsamaid omadusi on konverteeritavus. See tähendab, et saame oma raha mistahes kommertspangast sularahas ehk keskpanga garantiiga rahas välja võtta. Üks euro ühes kommertspangas on seega väärt sama palju kui üks euro teises kommertspangas. Kui sularaha vähem kasutatakse, ei ole avalikkusel sellisele keskpanga tagatud väärtusega rahale enam sama head juurdepääsu. Digitaalsel kujul euro aitaks konverteeritavust tagada ka meie järjest digitaalsemaks muutuvas keskkonnas.
Teine oluline põhjus on maksesüsteemide töökindlus. Digitaalne keskpangaraha täiendaks erasektori lahendusi ning oleks euroala enda alternatiiv või varulahendus väljastpoolt Euroopat pärinevatele makselahendustele juhul, kui maksesüsteemis esineb tõsine tõrge. Lisaks oleks digieuro väga erinevate makselahenduste kõrval üks universaalne makselahendus, mida saaks ühtmoodi kasutada kogu euroalal.
Digieuro võib anda ka uusi võimalusi, kuidas euroalal innovatsiooni kiirendada ja konkurentsi tihendada. Eelkõige puudutaks see makselahendusi (nt poes või e-kaubanduses saaks kaardimaksete kõrval kasutada digieurot) ja makseteenusepakkujaid (nt pankade, makseasutuste ja e-raha asutuste vahelises konkurentsis).
Mis on digieuro ja kas sularaha kaob üldse ära?
Digieuro oleks Euroopa Keskpanga emiteeritud elektroonilisel kujul raha, millel oleks keskpanga garantii.
Digieuro ei tõrjuks sularaha kõrvale ega tuleks selle asemele. Digieuro täiendaks sularaha, lisades sellele elektroonilise mõõtme, hoides privaatsust ja võimaldades netiühenduseta kasutust. Keskpank tagaks nii digieurodes kui ka sularahas arveldavale tarbijale võrdse juurdepääsu turvalisele ja tasuta maksevahendile, mida on lihtne kasutada ja mida aktsepteeritakse kogu euroalal.
Sularaha ei kao. Kuniks on nõudlust, hoolitseb Euroopa Keskpank selle eest, et eurosularaha oleks pangatähtede ja müntidena ka tulevikus laialdaselt kättesaadav.
Mis on keskpangaraha ja miks on see oluline?
Keskpangaraha on keskpanga kui avalik-õigusliku asutuse ning laiemalt avaliku sektori tagatisega raha. Sularaha on ainus keskpangaraha, mis euroalal praegu üldsusele kättesaadav on.
Keskpangaraha on riskivaba vara, mille väärtust hoiab keskpank oma reservidega. Sellel ei ole tururiski, krediidiriski ega likviidsusriski.
Üks ühele keskpangarahaks konverteeritavust on tarvis selleks, et püsiks usaldus erasektori raha vastu (nt hoiused kommertspangas). See omakorda kaitseb finantssüsteemi stabiilsust ja tagab maksesüsteemi toimimise.
Keskpanga huvi on kindlustada, et keskpangaraha oleks kättesaadav ja säilitaks oma avaliku hüve rolli ka digiajastul.
Kas digieuro on sama mis krüpto?
Digitaalsel eurol ei ole krüptovaradega mingit seost.
Krüptovarasid ei garanteeri üks keskne institutsioon, mistõttu ei ole kindel, et neid varasid saaks igal ajal sularahaks vahetada. Krüptovarad ei täida raha tavapäraseid põhiülesandeid: olla usaldusväärne maksevahend, väärtuse säilitamise vahend ja väärtuse mõõt. Krüptovarade väärtus on väga heitlik ja tavaliste maksete tegemiseks neid seetõttu üldiselt ei kasutata.
Digitaalne euro ei oleks programmeeritav raha. Ei piira keskpank ju ka seda, kes, kus ja milleks sularaha kasutada saab.
Millal digieuro tuleb?
Digieuro projekti uurimisetapp kestab 2023. aasta sügiseni.
Digieuro käibele toomiseks on vaja muuta ka õigusraamistikku – selleks tegi Euroopa Komisjon ettepaneku 2023. aasta juunis.
2023. aasta oktoobris otsustab Euroopa Keskpanga nõukogu (koosneb Euroopa Keskpanga juhatusest ja kõikide euroala riikide keskpankade juhtidest), kas jätkata digieuro käibele toomise ettevalmistustega. See võib võtta veel mitu aastat.
Kust saab lisainfot?
Lisainfot leiab Euroopa Keskpanga kodulehel.
Digieuro uurimisetappide kohta saab lugeda eduraportitest:
Uuendatud 21. augustil 2023.