Digieuro - korduma kippuvad küsimused
Kuna me teeme üha rohkem makseid digitaalselt, kaalub Euroopa Keskpank koos teiste euroala keskpankadega euro käibele laskmist lisaks müntidele ja paberrahale ka digitaalsel kujul. Nii saaks keskpanga emiteeritud rahaga makseid teha ka digitaalses keskkonnas.
Nagu euro sularahagi, oleks digieuro kogu euroalal kättesaadav ja aktsepteeritud tasuta ning turvaline maksevahend, mida saab kasutada nii internetiühendusega kui ka ilma. Digieuro teeksid kodanikele ja ettevõtetele kättesaadavaks pangad ja muud makseteenuste pakkujad.
Digieuro võimalikke omadusi ja funktsioone on analüüsitud alates 2021. aastast ning aruteludes on kaasatud turuosalised, avalikkus ja poliitikakujundajad. Euro emiteerimiseks digitaalsel kujul pole veel otsust vastu võetud.
Keskpanga välja antud digiraha käibelevõttu kaalutakse teisteski maailma keskpankades.
Miks digitaalsele eurole mõtlema hakati?
Peamine põhjus on vähenev sularaha kasutus. See kahandab avalikkuse juurdepääsu kogu euroalal kättesaadavale ja aktsepteeritud keskpanga garantiiga maksevahendile. Digitaalses keskkonnas keskpangaraha kasutamise võimalust praegu ei ole.
Teine oluline põhjus on euroala maksesüsteemide töökindlus. Praegu sõltume suurel määral Euroopa-välistest teenusepakkujatest. Digieuro oleks Euroopa enda universaalne makselahendus euroala jaoks, mis saaks toimida nii alternatiivina erasektori lahendustele kui ka varulahendusena, kui väljastpoolt Euroopat pärit makselahenduses peaks tekkima tõsine tõrge või katkestus. See tugevdab Euroopa strateegilist autonoomiat, pakkudes samal ajal tarbijatele ning jaemüügiga tegelevatele ettevõtetele suuremaid valikuvõimalusi makseteks.
Digieuro aitaks euroalal luua ka uusi innovatsioonivõimalusi ning tihendaks konkurentsi. Eelkõige puudutaks see makselahendusi (nt poes või e-kaubanduses saaks kaardimaksete kõrval kasutada digieurot) ja makseteenusepakkujaid (nt pankade, makseasutuste ja e-raha asutuste vahelises konkurentsis).
Mis on digieuro ja kas sularaha kaob üldse ära?
Sularaha ei kao. Euroopa Keskpank vastutab selle eest, et eurosularaha oleks pangatähtede ja müntide kujul ka tulevikus euroalal laialdaselt kättesaadav ja üldiselt aktsepteeritud.
Digieuro tuleks sularahale lisaks, andes eurole ka digitaalse kuju. Digieuro oleks samuti emiteeritud ja tagatud Euroopa Keskpanga poolt ning seda saaks kasutada ka siis, kui internetiühendust ei ole.
Mis on keskpangaraha ja miks on see oluline?
Keskpangaraha on raha, mille väärtuse tagab keskpank.
Keskpangaraha üks tähtsamaid omadusi on konverteeritavus. See tähendab, et saame iga euro mistahes kommertspanga kontolt sama nimiväärtusega eurosularahas ehk keskpanga tagatisega rahas välja võtta.
Keskpangarahal pole tururiski, krediidiriski ega likviidsusriski.
Üks ühele konverteeritavus keskpangarahaks on vajalik usalduse hoidmiseks erasektori raha vastu (nt hoiused kommertspangas). Koos hoiuste tagamise skeemiga kaitseb see finantssüsteemi stabiilsust ja tagab maksesüsteemi toimimise.
Keskpanga huvi on kindlustada, et keskpangaraha oleks kättesaadav ja säilitaks oma avaliku hüve rolli ka digiajastul. Praegu on sularaha euroalal ainus üldsusele kättesaadav keskpangaraha.
Kas digieuro on sama mis krüpto?
Digitaalne euro ei oleks krüptovara.
Krüptovarade väärtust ei taga keskne institutsioon nagu seda on keskpank, mistõttu ei ole kindlust, et sellist vara saab vajaduse korral igal ajal rahaks vahetada. Krüptovarade väärtus on väga heitlik ja seetõttu ei kasutata neid üldiselt tavaliste maksete tegemiseks.
Digitaalse euro puhul tagab Euroopa Keskpank, et selle väärtus on alati sama mis euro sularahal ja seda saab nimiväärtusega sularahaks vahetada.
Digitaalne euro ei oleks programmeeritav raha. Ei piira keskpank ju ka seda, kes, kus ja milleks sularaha kasutada saab.
Kuidas oleks tagatud digieuro kasutaja privaatsus?
Euroopa Keskpangal kui digieuro taristu pakkujal ei oleks võimalik digieuro maksete tegijaid ega saajaid otseselt tuvastada. Digieuro vahendajal (pank, makseasutus) oleks internetiühendusega tehtud makse osapoolte kohta sarnane info nagu mistahes elektroonilise makse puhul, et teha nõutav vastavuskontroll ebaseadusliku tegevuse vältimiseks. Internetiühendusega tehtud digieuro makse oleks muude digitaalsete makseviisidega võrreldes privaatsem, sest ainult digieuro kasutaja otsustab, kas ta lubab vahendajatel oma andmeid kasutada kommertspakkumiste saamiseks. Kui seadusandja nii otsustab, oleks digieuro kasutamisel ilma internetiühenduseta kasutaja privaatsus tagatud samaväärselt kui sularahamaksetes.
Millal digieuro tuleb?
Digieuro projekti uurimisetapp kestis 2023. aasta sügiseni. 2023. aasta oktoobris otsustas Euroopa Keskpanga nõukogu, kuhu kuuluvad Euroopa Keskpanga juhatus ja kõikide euroala riikide keskpankade juhid, jätkata ettevalmistusi digieuro käibelevõtuks. See tähendab veel detailsemat analüüsi ning juba ka esimesi katsetusi päriselus.
Digieuro käibeletoomiseks on vaja luua ka õiguslik alus. Vastava eelnõu ettepaneku tegi Euroopa Komisjon 2023. aasta juunis. Alles siis, kui Euroopa Parlament ja nõukogu on ettepanku vastu võtnud, saab Euroopa Keskpanga nõukogu teha otsuse digieuro käibelevõtuks. Kõigeks selleks kulub veel mitmeid aastaid.
Lisainfot leiab Euroopa Keskpanga kodulehel.
Digieuro uurimisetappide kohta saab lugeda eduraportitest:
Uuendatud 22. märtsil 2024.