Aprilli hinnakasvu aitas piirata energia odavnemine

Autori Lauri Matsulevitš pilt

Lauri Matsulevitš

Eesti Panga ökonomist

Postitatud:

08.05.2024

Aprillis aeglustus tarbijahindade aastakasv statistikaameti andmetel 2,8%ni. Euroala keskmisest on Eesti hinnatõus endiselt hoogsam ja jaanuaris tõusnud käibemaks hoiab hinnatõusu Eestis aasta lõpuni kiirema. Tänavusi maksutõuse arvestamata olnuks hinnatõus aprillis 1,3% ehk siis samas suurusjärgus Lätiga; Leedus jäi hinnakasv sellest veelgi aeglasemaks.

Viimastel aastatel ulatuslikult kõikunud elektrihind oli aprillis mullu sama ajaga võrreldes odavam. Samuti oli maagaas kodutarbija jaoks soodsam. Kokkuvõttes tõi energia odavnemine kaasa eluasemega seotud kulutuste odavnemise. Kuna nende osakaal tarbijakorvis on märkimisväärne, siis aitas see ka aprilli hinnakasvu piirata. Tööstuskaubad kallinesid mullusega võrreldes 2,2%, samasse suurusjärku jäi ka toidukaupade kallinemine.

Seevastu alusinflatsioon, mis väljendab hinnakasvu ilma kõikuvate energia- ja toiduhindadeta, oli aastavõrdluses 5,4% ning võrreldes märtsiga 1,3%. Suurema osa sellest tõusust andsid erinevad teenused, sh transporditeenused. Teenuste kallinemise tingis tõenäoliselt tööjõukulu suurenemine ja palgakasvu edasikandumine teenuste lõpphinda. Lennupiletihindade hoogne kasv näitab, et Eesti elanike reisimine on elavnenud ning piletite järele on nõudlus suurenenud. Selle aasta jaanuarist aprillini teenindas Tallinna lennujaam juba rohkem reisijaid kui pandeemia-eelse 2019. aasta samal perioodil.

Aprillis jätkus ka käibemaksutõusu edasikandumine toodete ja teenuste lõpphindadesse, kuna aasta alguses oli maksutõusu mõju hindadele osaline. Siiski on viimastel kuudel kiiresti kasvanud nende kaupmeeste hulk, kes näevad, et lähiajal jäävad hinnad muutumatuks. Kui aasta alguses ootas järgnevaks kolmeks kuuks hinnatõusu 62% Konjunktuuriinstituudi küsitletud kauplustest, siis aprillis oli nende osakaal langenud 36%le.

Lähiajal võivad hinnakasvu piirata täiendavad tegurid. Näiteks on nafta kuu aja tagusest tasemest odavnenud ligi 10%, mis võiks kaasa tuua ka pisut soodsama jaemüügihinna. Hetkel on Eesti tanklates nii bensiini kui ka diislikütuse hind makse arvestamata Euroopa Liidu riikidest üks kallemaid. Lisaks on käesoleva aasta alguses tööturunäitajad mõnevõrra halvenenud ning see võib muuta inimesi hinnatundlikumaks. Töötus kasvas märtsis 8%ni ja see on tase, mis peaks hakkama piirama ka nõudluse ja hindade kasvu.

Eesti Panga kõneisikute fotod on keskpanga kodulehel.

Lisateave:
Hanna Jürgenson
Kommunikatsioonispetsialist
Eesti Pank
Tel 5692 0930
Meediapäringud [email protected]