Tänasest on ringluses soome-ugri erikujundusega 2eurone

Postitatud:

16.06.2021

 • Alates tänasest jõuab münt pankade ja jaekaubanduse kaudu ringlusse
 • Mündi tiraaž on üks miljon
 • Mündikaartide tiraaž on 12 000 ja üks kaart maksab 10 eurot
 • Münte ja mündikaarte saab soetada täna alates kella 12 Omniva e-poes
 • Eesti Panga muuseumipood ja postkontorid münte ei müü

Uued erikujundusega 2eurosed mündid on pühendatud soome-ugri rahvastele*. Neil on kujutatud Karjalas asuva Äänisjärve kiviaegsetelt kaljujoonistelt pärit päikese, põdra, jahimehe ja veelinnu kujutised. Äänisjärve kaljujoonised on esitatud UNESCO maailmapärandi nimekirja. Mündi on kujundanud Al Paldrok ja Madis Põldsaar.

Erikujundusega 2eurosed käibemündid kehtivad ametliku maksevahendina kogu euroalal. Need jõuavad pankade ja jaekaubanduse vahendusel käibesse alates tänasest, 16. juunist.

Münte vermiti miljon tükki, millest 12 000 on BU kvaliteediga (brilliant uncirculated, ringlemata kõrgläikega) ja pakendatud meenetootena mündikaarti. Mündid vermiti Leedu rahapajas.

Eesti Panga president Madis Müller esineb täna münti tutvustava kõnega soome-ugri rahvaste VIII maailmakongressil Tartus Eesti Rahva Muuseumis. Täpsem info kongressi kohta.  

* Soome-ugri rahvaste esivanemad on pärit Uurali mägede piirkonnast. Riiklik iseseisvus on kolmel soome-ugri rahval: eestlastel, soomlastel ja ungarlastel. Euroopa Liit on põliseks elupaigaks ka mõnele väiksemale hõimurahvale, näiteks saamidele ja liivlastele. Paarkümmend soome-ugri rahvast elab Venemaal.

Soome-ugri rahvastele pühendatud mündivideo on tootnud disainibüroo Velvet. Videos on kasutatud fotosid Saaremaa Muuseumi fotokogust ja EKA soome-ugri ekspeditsioonide EKM graafikakogust.

Mündimüük

 • Münte ja mündikaarte saab soetada täna alates kella 12 Omniva e-poes.
 • Münte saab soetada ühekaupa või tropsidena. Ühes tropsis on 25 münti. Tellides münte 25 kaupa, tarnitakse need tropsidena.
 • Korraga saab osta kuni viis mündikaarti ja 20 münditropsi.
 • Eesti Panga muuseumipood ja postkontorid münte ei müü.
 • Omniva klienditeenindusega saab ühendust telefonil 661 6616 või e-posti aadressil [email protected] tööpäeviti kell 9–20 ning nädalavahetustel ja riigipühadel kell 9–15.

Mündi autoritest

Võidutöö autor Al Paldrok käis mündil kujutatud sümboleid kaljudelt kopeerimas 1984. aastal teadusliku ekspeditsiooni raames. Paldrok on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia skulptuuri erialal, lisaks õppinud Helsingi ja Oslo kunstiakadeemias. Ta on kontseptuaalse kunstiõppeasutuse Academia Non Grata üks rajaja ja üleilmse Non Grata kunstigrupi juhtfiguur.

Madis Põldsaar on enam kui kümneaastase kogemusega graafiline disainer, kes on spetsialiseerunud äriväärtusi ja isikupära esindavate logode ning brändi identiteedisüsteemide väljatöötamisele. Praegu täidab Madis Põldsaar sama fookusega graafilise disaineri rolli rahvusvahelises teenusedisaini ja brändingu agentuuris Brand Manual.

Mis on pühendus- ja mis meenemünt?

 • 2eurosed pühendusmündid (commemorative coins) on ringlusse lastavad käibemündid, mille liikmesriiki tähistava ehk rahvusliku külje tavakujundus on asendatud erikujundusega, et jäädvustada mõnda rahvuslikku või üleeuroopalise tähtsusega sündmust või teemat. Mündid kehtivad seadusliku maksevahendina kogu euroalal. See tähendab, et neid võib kasutada ja tuleb vastu võtta nagu mis tahes muid euromünte.
 • Meenemündid on enamasti valmistatud väärismetallist ja jäädvustavad riigi jaoks olulisi sündmusi või isikuid. Meenemündid kehtivad maksevahendina üksnes selles riigis, kus need on käibele lastud. Need mündid ei ole mõeldud ringluseks, vaid kogumiseks ja kinkimiseks. Tavaliselt on meenemündi hind mündi nimiväärtusest kõrgem.

Lisateave:
Ingrid Schmuul
Kommunikatsioonispetsialist
Eesti Pank
Tel 668 0965; 5697 9146
Meediapäringud [email protected]