31. jaanuaril tuleb käibele Balti riikide 100. aastapäevale pühendatud 2eurone mälestusmünt

Postitatud:

24.01.2018

NB! Eesti Panga muuseumipoes ja Omniva e-poes on mündikaart läbi müüdud (lisatud 05.02)

Alates 7. veebruarist saab Eesti Panga muuseumipoest soetada Läti 2eurost mälestusmünti, mis on pühendatud Balti riikide 100. aastapäevale


  • Mündi tiraaž Eestis on 500 000
  • Mündikaarte valmistatakse 10 000 ja üks kaart maksab 10 eurot 
  • Müntide ja mündikaartide müük algab 31. jaanuaril kell 12 Eesti Panga muuseumipoes ja Omniva e-poes
  • Mündikaarte saab osta paljudest postkontoritest üle Eesti alates 31. jaanuarist kl 12

Erikujundusega 2eurone münt, mis kehtib maksevahendina kogu euroalal, tuleb käibele 31. jaanuaril

31. jaanuaril kell 11 esitletakse Eesti Panga Iseseisvussaalis erikujundusega 2eurost käibemünti, mis on pühendatud kolme Balti riigi 100. aastapäevale. Eesti rahvusliku küljega mündid tulevad käibele samal päeval ja neid saab soetada üksikult või mündikaardina Eesti Panga muuseumipoest ja Omniva e-poest.

Väikesed Balti riigid on oma iseseisvuse kaitsmisel olnud järjepidevad ja 2018. aastal tähistavad kõik kolm riiki oma 100. sünnipäeva: Leedu 16. veebruaril, Eesti 24. veebruaril ja Läti 18. novembril. Selle puhul annavad kolme riigi keskpangad välja ühiselt kujundatud mälestusmündid, mis tähistavad Balti riikide ühist ajalugu, väärtusi ja koostöötahet ning meenutavad nende tähtsust ülejäänud euroala inimestele. 31. jaanuaril toimuvad ühiselt kujundatud mälestusmündi esitlused nii Eestis, Lätis kui ka Leedus. Ühise kujundusega mündid erinevad üksteisest vaid emiteeriva riigi nime ja servateksti poolest.

Mündil on kujutatud Balti riikide minevikku, olevikku ja tulevikku kokku põimitud palmikuna. Võidutöö kavand kannab nime „Balti õdede kokku põimitud juuksed“ ja selle autor on Leedu disainer Justas Petrulis, kes kujundas münti esimest korda. Mündi kujundus valiti mullu kevadel avalikul rahvahääletusel, mis viidi korraga läbi kõigis kolmes Balti riigis.

2eurone mälestusmünt on käibemünt, mille ühine külg on tavapärane, kuid mille rahvuslikul küljel on teemakohane erikujundus. Eesti Pank emiteerib 500 000 münti. 10 000 neist on vermitud kõrgemas kvaliteedis (brilliant uncirculated) ning  pakendatud meenetootena mündikaardiks, mille hind on 10 eurot. Mündid on vermitud Leedu Rahapajas ja mündikaardid on valmistanud Poola ettevõte Kurowski Group Sp. z o.o. Mündikaardi on kujundanud Vladimir Taiger. Eesti Pank hakkab münte pankadele väljastama 31. jaanuaril. Pärast seda jõuavad mündid jaekaubanduse kaudu ka ringlusse. Samuti saab mälestusmünti ja mündikaarti osta alates 31. jaanuari keskpäevast Omniva e-poest ja Eesti Panga muuseumipoest poe lahtiolekuajal.

Mündikaart jõuab müügile ka Eesti Posti nendesse postkontoritesse, kus müüakse Eesti Panga meenemünte ja meenetooteid. Postkontorites ei müüda üksikuid münte ega tropse.

Üks ostja võib korraga osta kuni 5 mündikaarti. Münte ega mündikaarte broneerida ei saa. Üksikuid mälestusmünte ja tropse saab osta müntide nimiväärtuse hinnaga. Eesti Panga muuseumipoes saab mälestusmünte soetada kuni 50 tükki (2 tropsi) ühe ostu kohta ning Omniva e-poes kuni 125 tükki (5 tropsi) ühe ostu kohta. Eesti Pank jätab endale õiguse muuta müügipiiranguid vastavalt nõudlusele.

Eesti Panga muuseum (Estonia pst 11) on avatud teisipäevast reedeni kell 12–17 ja laupäeval kell 11–16.


Lisateave:

Eesti Panga muuseumipood 668 0650
Eesti Panga infotelefon 668 0719

Lisateave:
Hanna Jürgenson
Avalike suhete allosakond 
Eesti Pank
Eurosüsteem
Tel: 668 0959, 5692 0930
E-post: [email protected]
​Meediapäringud: [email protected]