Aktsiisilangetus aeglustas hinnakasvu

Postitatud:

07.08.2019

Kui aastaga tõusis Eesti hinnatase juulis 2,1%, siis juuniga võrreldes langesid hinnad 0,1%. Olulist mõju avaldas sellele alkoholiaktsiiside alandamine. Samuti on hinnakasv nõrgenenud Eesti välisturgudel.

Juulis jõustusid madalamad alkoholiaktsiisid, kuid alkoholi jaehinnad langesid statistikaameti andmetel võrdlemisi tagasihoidlikult. Kange alkohol odavnes kuuga 6,7%, aga õlu vaid 2,5%. Kuna tööpuudus on väike ja palgad kasvavad kiiresti, siis võib ettevõtete juurdehindlus kõrgeks jäädagi. Eesti Panga prognoosi järgi peaks aktsiisilangetus vähendama sel aastal hinnatõusu 0,2 protsendipunkti võrra.

Euroala inflatsioon pidurdus juulis 1,1%ni – viimati kasvasid hinnad nii aeglaselt eelmise aasta alguses. Välisturgudel on hinnakasv osaliselt nõrgenenud seetõttu, et riikidevahelised kaubanduspinged vähendavad nõudlust kaupade ja toormete järele. Toornafta hind oli dollarites arvestades 14% madalam kui eelmisel aastal. Eestisse imporditud kaupade hinnad hakkasid juunis  langema ning peale energia on aastaga odavnenud imporditavad riided ja koduelektroonika.

Eesti Panga juunis avaldatud majandusprognoosi järgi kasvavad hinnad sel aastal 2,5%.

Lisateave:
Viljar Rääsk

Eesti Pank
668 0745, 527 5055

[email protected]
Meediapäringud: [email protected]