Balti riikide 100. aastapäevale pühendatud 2eurose kujunduskonkursi võitis Leedu kujundaja kavand

Postitatud:

11.04.2017

  • Leedu kujundaja Justas Petrulise kavand „Balti õdede kokku põimitud juuksed” sai rahvahääletusel 4277 häält
  • Kujunduse valimisel osales 14 302 inimest kogu maailmast
  • Võidukavandi järgi vermitakse kolmes Balti riigis 2eurone münt
  • 100 auhinnasaaja nimed on avaldatud veebilehel baltimunt.eu

Möödunud kolmapäeval, 5. aprillil lõppes Balti riikide 100. aastapäevale pühendatud 2eurose mündi kujunduse rahvahääletus. Enim ehk 30% häältest kogus kavand, millel on kujutatud Balti riikide ühist minevikku, olevikku ja tulevikku ühe palmikuna. Võidutöö autor on noor Leedu disainer Justas Petrulis, kes kujundas münti esimest korda.

Võidutöö järgi vermitakse Eestis, Lätis ja Leedus 2eurone münt. Kavandil olev sõna „Baltics” asendatakse mündil selle välja andnud riigi omakeelse nimega: Eesti, Latvija või Lietuva.

Hääletusel osales anonüümselt kuus kujunduskavandit, igast riigist kaks. Valida sai järgmiste kavandite vahel: 

01 “Rahvariidevöö”
Eglė Ratkutė ja Ernestas Žemaitis (Leedu)

02 “Balti õdede kokku põimitud juuksed”
Justas Petrulis (Leedu)
VÕIDUKAVAND

03 “Päike”
Krišs Salmanis (Läti)

04 „Kolmkäsi”
Mall Nukke (Eesti)

05 „Kolm mändi”
Liina Lõõbas ja Kristo Kooskora (Eesti)

06 „Valguse puu”
Rūta Briede ja Artis Briedis (Läti)

Internetihääletusest võttis kahe nädala jooksul osa 14 302 inimest. Lemmikkujundusele andsid hääle inimesed kogu maailmast ja peaaegu igalt mandrilt. Peale Euroopa riikide oli hääletajaid Jaapanist, Austraaliast, Argentinast, Kanadast, Marokost, Indiast ja Ameerika Ühendriikidest. Enamik ehk 93% hääletajatest oli pärit Balti riikidest: 36% häältest tuli Eestist, 32% Lätist ja 25% Leedust.

Enne mündi vermimist kooskõlastatakse kujunduskavand riikide ja Euroopa Liidu tasandil.

Kõikide hääletajate vahel, kes soovisid osaleda auhinnaloosis, loositi sõltumatu veebiprogrammi abil ja juhuslikkuse alusel välja 100 auhinda. Auhinnaks on Eesti, Läti ja Leedu 100. aastapäevale pühendatud 2eurose mündi mündikaart. Võitjate nimed on avaldatud veebilehel baltimunt.eu. Korraldajad võtavad kõikide võitjatega ühendust hääletaja antud meiliaadressil. Auhinnasaajatel palutakse oma postiaadress kinnitada kahe kuu jooksul alates võidust teavitava kirja saamisest. Auhinna saab kätte pärast müntide emiteerimist 2018. aasta alguses.

Rahvahääletusel osalenud Eesti kavandite autoritele maksab Eesti Pank 1000 eurot autoritasu. Võidutöö eest maksavad keskpangad kokku 1500 eurot autoritasu.

21. märtsist 5. aprillini oli võimalik valida kuue mündikujunduse vahel. Iga riigi keskpank esitas hääletusele kaks mündikujundust, mille autorid ja päritolumaa olid hääletuse ajal anonüümsed.

Iga inimene sai hääletada ühe korra. Pärast veebis hääletamist pidi enda sisestatud meiliaadressile saadetud kirjas oma valiku kinnitama, klõpsates kirjas oleval lingil. Tulemuste kujunemisel võeti arvesse ainult meili teel kinnitatud hääled.

Vaata mündikavandeid.

Lisateave

  • 2018. aastal tähistavad väikesed Balti riigid oma 100. aastapäeva: Leedu 16. veebruaril, Eesti 24. veebruaril ja Läti 18. novembril. Eesti, Läti ja Leedu keskpank annavad 2018. aasta alguses sel puhul välja ühise kujundusega 2eurose mälestusmündi ehk erikujundusega käibemündi. Münt kehtib maksevahendina kogu euroalal. Eesti Panga emiteeritava mündi maksimumtiraaž on 500 000.
  • Väikesed Balti riigid on oma iseseisvuse kaitsmisel olnud järjepidevad. 100 aastat tagasi asutasid nad lühikeste vahedega igaüks oma demokraatliku vaba riigi; iseseisvuse taastasid nad 1990. aastate alguses. Eesti, Läti ja Leedu on seisnud ühiste väärtuste eest ning teinud koostööd oma sõltumatuse, vabaduse ja suveräänsuse säilitamise nimel. Koos välja antav 2eurone mälestusmünt tähistab Balti riikide ühist ajalugu, väärtusi ja koostöötahet ning meenutab nende tähtsust ka ülejäänud euroala inimestele.
  • Lisaks jõuavad 2018. aasta alguses ringlusse Eesti Vabariigi 100. aastapäevale pühendatud 2eurone erikujundusega münt ning kuld- ja hõbemünt.

Lisateave:
Ingrid Mitt
Avalike suhete allosakond
Tel: 668 0965, 512 6843
E-post: [email protected]
Meediapäringud: [email protected]